Igor Przybylski o opustoszałej podróży w Wozowni

Od 17 października w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia będzie można oglądać wystawę prac Igora Przybylskiego pt. Niebezpieczna podróż.

Igor Przybylski, „Muehldorf”, Niemcy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Igor Przybylski, „Muehldorf”, Niemcy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Igor Przybylski wiele miejsca w swojej twórczości poświęca obrazom dotyczącym kolei, które często wystawia poza galeriami, w miejscach adekwatnych do poruszanego tematu, m.in. w warszawskim Muzeum Kolejnictwa, na trzech monitorach białostockiego dworca (współpraca z Galerią Arsenał), czy w tarnowskim BWA stacjonującym tymczasowo na czynnym dworcu PKP.

Przygotowana dla Wozowni Niebezpieczna podróż, to fotografie i filmy z kilkudziesięciu rozmaitych podróży po Polsce i Europie. Nie są to jednak typowe, turystyczne zdjęcia dokumentujące najważniejsze zabytki czy znajome twarze. Nie ma tu pięknych pejzaży – zapowiada autor wystawy.

Godziny spędzone na obdartych dworcach czy opustoszałych stacyjkach, wyziębione tunele, wydłubane szyby, śmierdzące podziemia; ludzie, po których pozostaje tylko ślad w postaci graffiti, butelek pozostawionych wbrew zakazom, porzuconych psów czy krów, zabłąkanych na szosie; ludzie, których nie ma, gdy trzeba zapytać o drogę… (artysta)

Igor Przybylski – absolwent warszawskiej ASP; otrzymał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego w 2002 roku, doktorat w 2012. Pracuje jako adiunkt w macierzystej pracowni. Zajmuje się malarstwem, fotografią, filmem, sztuką performansu. Współpracuje z Galerią m2.

Igor Przybylski, Niebezpieczna podróż
Wernisaż: 17 października 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 listopada 2014 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz