• 2014-10-08

Grechuta Festival 2014 w Krakowie

Od 9 do 12 października w Krakowie odbywać się będzie siódma edycja największego wydarzenia poświęconego pamięci Marka Grechuty, Grechuta Festival 2014.

Marek Grechuta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Grechuta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już po raz siódmy w Krakowie odbędzie się największe w Polsce wydarzenie poświęcone pamięci piosenkarza, poety, kompozytora i malarza Marka Grechuty. Głównym elementem Grechuta Festival 2014 będzie konkurs na interpretacje piosenek z repertuaru Marka Grechuty. Nie zabraknie także wyjątkowych wydarzeń muzycznych.

Festiwal rozpocznie w czwartek 9 października konferencja prasowa z udziałem organizatorów Grechuta Festival 2014 m.in. Danuty Grechuty. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 13.00 w klubie Piwnica Pod Baranami, który podczas festiwalu będzie również klubem festiwalowym.

Tego samego dnia o godzinie 20.00 w Księgarni Muzycznej KURANT, przy Rynku Głównym 38 odbędzie się wyjątkowe spotkanie z hiszpańską i polską poezją w rytmie flamenco. Będzie to koncert krakowskiego zespołu Aire Andaluz – laureatów Grechuta Festival 2011. Program to połączenie polskiej piosenki poetyckiej, nostalgicznej poezji latynoamerykańskiej i elementów flamenco. Pojawią się piosenki Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Violety Parra, Mercedes Sosa, Chaveli Vargas, Silvio Rodriguez oraz pieśni do tekstów Federico Garcia Lorca. Wszystkie w autorskiej aranżacji i tłumaczeniu zespołu.

Dzień później, w piątek 10 października, do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego zjadą finaliści konkursu na interpretacje piosenek z repertuaru Marka Grechuty. Tam na scenie im. Stanisława Wyspiańskiego odbędą się przesłuchania finałowe. Jury w składzie: Danuta Grechuta (przewodnicząca), Monika Jakowczuk, Rafał Olejniczak, Michał Zabłocki, Zygmunt Konieczny, Piotr Poraj Poleski wyłoni zwycięzców tegorocznego konkursu. Na zakończenie spotkania poznamy również zdobywcę Nagrody Internautów Grechuta Festival 2014.

Sobota, 11 października, to dzień adresowany głównie do młodszej części miłośników twórczości Marka Grechuty. O 19.00 w krakowskim Klubie Studio rozpocznie się Koncert Laureatów Grechuta Festival 2014. Wystąpią zdobywcy nagród i wyróżnień. Gośćmi specjalnymi wieczoru będą Paulina Bisztyga oraz Kamil Bednarek z zespołem. Kamil Bednarek to wykonawca jednej z najbardziej znanych obecnie interpretacji utworu Dni, których nie znamy, powstałej na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę. Koncert poprowadzi Rafał Olejniczak – Redaktor Naczelny Radia ZET, partnera medialnego tegorocznego festiwalu.

Grechuta Festival 2014 zakończy planowana na niedzielę 12 października Gala Finałowa, która odbędzie się w Kijów.Centrum. Szykuje się niezwykła muzyczna uczta dla wielbicieli interpretacji utworów Marka Grechuty i nie tylko. Podczas tego wyjątkowego wieczoru usłyszymy również duety, które powstały specjalnie na potrzeby tej gali. Na scenie pojawią się między innymi: Anna Maria Jopek, Zespół Kroke, Kuba Badach, Zespół Motion Trio, Karolina Leszko i Paweł Piątek. Galę poprowadzi Jakub Baran, opiekun artystyczny Sceny Tęcza.

Dodatkowo już od 6 października w Piwnicy Pod Baranami będzie można oglądać wystawę zdjęć Marka Grechuty. Część z nich to wyjątkowe, nieznane dotąd szerszej publiczności fotografie. Wystawa będzie czynna do 19 października.

Grechuta Festival 2014
Od 9 do 12 października 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz