• 2014-10-08

Forum Opery Polskiej w Krakowie

13 października, a zatem w dniu sześćdziesiątej rocznicy rozpoczęcia działalności Opery Krakowskiej, odbędzie się Forum Opery Polskiej. Będzie to ważny punkt w programie jubileuszu Opery w związku z tematami, jakie zostaną podjęte w panelach dyskusyjnych.

Forum Opery Polskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Forum Opery Polskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sinusoida uwielbienia, które przechodzi w nienawiść towarzyszy operze od ponad czterystu lat. Nie było chyba w historii muzyki gatunku tak bardzo dyskutowanego i chętnie reformowanego, tak żarliwie kochanego, ale i ostro krytykowanego. Dziś również opera wzbudza kontrowersje. Atmosfera wokół opery więc gęstnieje, temperatura kłótni wzrasta, walka na argumenty nasila się, a to oznacza, że opera wciąż nas obchodzi. Nas, czyli twórców i odbiorców.

Daniel Cichy, Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Do rozmowy o kondycji teatru operowego zaproszono śmietankę środowiska twórczego, kluczowe postaci teatru, muzyki i tańca, znanych krytyków i animatorów życia muzycznego, a zatem ludzi organicznie związanych ze sceną operową. Będziemy rozmawiać o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości gatunku, o artystycznych wizjach i strategiach realizacyjnych, o znaczeniu opery w życiu społecznym i jej funkcji we współczesnym świecie.

W ramach Forum będą mieć miejsce dwie dyskusje, konfrontujące perspektywę widza i odbiorcy spektaklu z perspektywą artysty i realizatora.

Pierwsza – Z perspektywy widowni, odbędzie się o godz. 10.30 z udziałem Zofii Gołubiew (Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Andrzeja Kosowskiego (Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie), Doroty Szwarcman (krytyk muzyczny Polityki), Jacka Marczyńskiego (krytyk muzyczny Rzeczpospolitej), Leszka Mikosa (przedsiębiorca, współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Opery Krakowskiej Aria).

Druga – Z perspektywy sceny, odbędzie się o godz. 13.00  z udziałem Małgorzaty Walewskiej (wybitnej śpiewaczki), Laco Adamika (reżysera), Tomasza Tokarczyka (dyrygenta), Emila Wesołowskiego (choreografa) oraz Borysa Kudlički (scenografa). Niestety nie będzie obecny zapowiadany Waldemar Dąbrowski (Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie) z uwagi na problemy zdrowotne.

Forum Opery Polskiej
13 października 2014 roku
Opera Krakowska
Kraków

Dodaj komentarz