Unsound Festival 2014 z pełnym programem

Od 12 do 19 października trwać będzie krakowska edycja festiwalu Unsound 2014. Motywem przewodnim festiwalu będzie hasło The Dream.

Dopplereffekt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dopplereffekt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz kolejny Unsound podjął współpracę z kontrowersyjnym reżyserem, byłym enfant terrible teatru, Janem Klatą. Tym razem to reinterpretacja Ubu Króla Alfreda Jarry’ego, która zostanie wystawiona na deskach Teatru Starego. Zaprezentowana po raz pierwszy w Paryżu w 1896 roku sztuka, prekursorska wobec dadaizmu, to parodia Makbeta i Hamleta osadzona w odrealnionej Polsce. Muzykę do przedstawienia stworzył, zgodnie ze wskazówkami Klaty, Leyland Kirby. W czasie festiwalu odbędzie się wieczorna premiera i dwa przedstawienia popołudniowe.

Mark Fell upamiętnił setną rocznicę urodzin Williama Burroughsa poprzez Get Out Of The Defensive Position, instalację zainspirowaną Maszyną Snów. Urządzenie zaprojektowane przez Burroughsa i Briona Gysina w celu wprowadzania w odmienny stan świadomości bez halucynogenów i medytacji. Fell stworzył większą wersję Maszyny, która składa się z karuzeli, światła stroboskopowego i dźwięku wielokanałowego autorstwa Andre Vidy z przestrzennym miksem Tony’ego Myatta.

Instalacja Get Out Of The Defensive Position jest zlokalizowana we właśnie otwartej Cricotece, ośrodku poświęconym twórczości Tadeusza Kantora. Dodatkowo, w innych miejscach w Krakowie pojawią się tradycyjne Maszyny Snów.

Postać Williama Burroughsa powróci w programie dziennym Unsoundu za sprawą spotkania z autorem najnowszej biografii pisarza, Barrym Milesem, a także z panelem dotyczącym pierwszego polskiego tłumaczenia Wybuchowego biletu. W programie znalazło się wiele innych spotkań: z Davidem Keenanem, który opowie o brytyjskim industrialnym undergroundzie, Agatą Pyzik, której książka Poor But Sexy podejmuje temat kultury w przestrzeni pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią w epoce Żelaznej Kurtyny i po jej zakończeniu; z Jayne Gackenbach, która opowie o grach wideo i świadomych snach (w ramach projektu Instynkt Gry, organizowanego przez Goethe-Institut), a także wiele innych. Szczegółowy program znajduje się tutaj.

Unsound słynie z adaptacji nowych przestrzeni – jak w przypadku nieczynnego hotelu Forum w 2012, który obecnie jest centrum krakowskiego życia kulturalnego. Nie opuszczamy Forum, jednocześnie jednak będziemy budzić kolejny zabytek epoki PRL, Hotel Cracovia. Odbędą się w nim imprezy rozpoczynające i kończące festiwal (wstęp bezpłatny). Podczas otwarcia, 12 października, wystąpią Xeno & Oaklander i Ninos Du Brasil, a także związani z Unsoundem Philip Sherburne, Eltron John i Warna.

Z powodów niezależnych od organizatorów, występ Total Freedom musiał zostać przesunięty na imprezę finałową, 19 października. Wystąpią wtedy również Olivia, Transilvanian Galaxi, Bjorn Torske, Willie Burns i EiT. W Hotelu Forum artystę zastąpi mieszający stylistyki DJ Hvad z Danii.

Bezpłatne będą również koncerty Wanda Group i wydającego w Pan Valerio Tricoliego w Klubie Feniks, a także prezentacje polskiej muzyki eksperymentalnej w Klubie Re: wystapią Jacek Zamurkiewicz, Rafał Gorzycki z Sebastianem Gruchotem, duet Jachna/Buhl oraz Nagrobki, grupa nekropolowa.

Program w Hotelu Forum również wzbogacił się o dwójkę polskich artystów. Zagrają RRRKRTA i Souvenir De Tanger.

Audiowizualny duet Jigoku już po raz piąty odpowiada za program filmowy – tym razem zainspirowani hasłem The Dream stworzyli wstrząsającą przeprawę przez podświadomość, gdzie nieustannie zderzają się ze sobą obrazy piękne, szalone, urojone i szokujące. Filmy znalazły się również w programie dziennym – polskie Opętanie, czeskie Stokrotki i A Spell To Ward Off The Darkness z Robertem AA Lowe (Lichens) w roli głównej. Program projekcji tutaj.

Unsoundowa seria podcastów powróciła za sprawą opublikowanego niedawno miksu Piotra Kurka pod aliasem Heroiny, który połączył psychodelię z brzmieniem tanecznego podziemia. Dzisiaj z kolei ukazało się nagranie autorstwa We Will Fail, oryginalny podcast będący mieszanką nagrań terenowych i autorskiej muzyki. Obu posłuchać można na naszym Souncloudzie.

Unsound 2014
Od 12 do 19 października 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz