• 2014-10-07

Towarzyskie kadry życia Tadeusza Rolke w Poznaniu

Od 10 października w poznańskiej Galerii Ego będzie można oglądać wystawę fotografii Tadeusza Rolke pt. Życie artystyczne i towarzyskie. Fotografie z lat 60.

Fot. Tadeusz Rolke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tadeusz Rolke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Rolke to jeden z najciekawszych autorów w historii polskiej powojennej fotografii. Jego praca opiera się na ciągłej, niestrudzonej obserwacji otaczającego świata w poszukiwaniu właściwej chwili zdolnej dzięki obiektywowi uchwycić i zatrzymać – ten jedyny i niepowtarzalny – moment w kadrze życia. Intuicja, tak jak kompas w życiu podróżnika zawsze kierowała i nadal prowadzi go ku momentom skrzącym się na tle potocznej rzeczywistości, dostrzeżonych i wydobytych spośród wielu innych dzięki czujnemu oku artysty. Traktując sam proces twórczy jako rodzaj intelektualnej rozkoszy, fotografie Rolke mają dwojaki charakter: z jednej strony są zapisem danej chwili, z drugiej – odkrywaniem w niej czegoś nowego i zarazem ważnego, o czym nie miało się dotąd pojęcia….

Prace pokazywane na wystawie to wybór charakterystycznych dla autora ujęć życia artystycznego, ale i towarzyskiego osadzonego w peerelowskich realiach. Pomimo panujących wówczas trudnych nastrojów, obiektyw uchwycił to, co dla tych czasów było nieprzystające. Niezwykła wrażliwość i pogodne usposobienie artysty pozwoliły mu zatrzymać ducha wolności, szczerej radości i afirmacji życia. Dokumentacje prywatek, scen ulicznych, a także pracy artystów i towarzszących im przypadkowych zdarzeń pokazują świat wręcz magiczny. Zdjęcia artystów i relacje z wernisaży, ujęcia nocnego życie miasta i mieszkających w nim ludzi, portrety postaw silnych, charyzmatycznych, pełnych energii – ciągle fascynują i uwodzą. Obok artystycznego sposobu opowiadania o współczesnym sobie świecie, fotografie Rolkego stanowią także bezcenne archiwum historyczne. To zapis ducha czasów przyłapanego znienacka, na gorącym uczynku…

Tadeusz Rolke, Życie artystyczne i towarzyskie. Fotografie z lat 60.
Wystawę będzie można oglądać od 10 października do 29 listopada 2014 roku
Galeria Ego
ul. Wyspiańskiego 41/3
Poznań

Dodaj komentarz