Fantastyczna Rita Baum

W październiku ukaże się kolejny numer kwartalnika Rita Baum. Będzie on poświęcony fantastyce.

„Rita Baum”, nr 33, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Rita Baum”, nr 33, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Świat fantastyki nigdy nie uchodził za postępowy – zaludniające go komiksowe postacie stały na straży konserwatywnego porządku społecznego, w którym prawa kobiet i mniejszości nie miały najmniejszego znaczenia. Powolną zmianę tego stanu rzeczy próbujemy uchwycić najnowszy numer Rity Baum, w którym fantastyka jest motywem przewodnim.

Katarzyna Derda bawi się wizerunkiem wampira, Edward Mróz i Katarzyna Paprota piszą o nowej generacji superbohaterów, Andrzej W. Nowak opowiada o twórczości jednego z najciekawszych autorów współczesnego science-fiction, Michał R. Wiśniewski zabierze swoich czytelników w podróż w czasie. Na deser – mnóstwo ciekawostek o Lovecrafcie.

W numerze fantastycznym równie fantastyczny dział teatralny. Justyna Lipko-Konieczna pisze o aktorach z zespołem Downa i autyzmem z warszawskiego Teatru 21, Łukasz Chotkowski zapowiada nową, planowaną przez autorkę sztukę Elfriede Jelinek, a Andrzej Ficowski rozmawia z Pawłem Passinim o Antoninie Artaudzie.

W dziale sztuk wizualnych Agata Pietrasik w szkicu Magazyn jako miejsce twórczych napięć pisze o awangardowym w latach 60. amerykańskim czasopiśmie Aspen, Zuzanna Sokołowska – o zmysłach w sztuce poza zmysłem wzroku, a Paweł Piotrowicz rozmawia z Marcinem Harlenderem – wrocławskim malarzem, performerem, twórcą instalacji i happeningów.

W galerii: obrazy i murale z motywem fantastycznym wrocławianina Zbioka Czajkowskiego oraz grafiki poety i pisarza pokolenia Brulionu, obecnie mieszkającego w Danii autora Rity – Grzegorza Wróblewskiego.

Rita Baum
Numer 33/jesień 2014

Dodaj komentarz