Gelatin po raz pierwszy w Polsce

Austriacki kolektyw Gelatin, po raz pierwszy goszczący w Polsce, przygotował dla krakowskiej Galerii Bunkier Sztuki wydarzenie i wystawę pod tytułem paint me paint me everywhere. Projekt obejmuje pięciodniowy, dostępny dla publiczności proces tworzenia sztuki oraz wieńczącą go wystawę, która zostanie otwarta 18 października.

Grupa Gelatin, Nowy Jork, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa Gelatin, Nowy Jork, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach ekspozycji zostanie zaprezentowany wielkoformatowy obraz, namalowany z udziałem zaproszonych przez Gelatin malarzy, w tym także znanych polskich artystów.

Światowy rozgłos przyniosła grupie Gelatin ukryta głęboko w ziemi praca Weltwunder (Cud świata) pokazana podczas Expo 2000 w Hanowerze. W roku 2001 Gelatin reprezentowała Austrię na Biennale w Wenecji, zatapiając modernistyczny pawilon w wilgotnym miękkim błocie. Do legendarnych realizacji należy ich balkonowa The B-Thing – interwencja na 92. piętrze nieistniejącego już dzisiaj World Trade Center.

Swoje badania artystyczne w krakowskim Bunkrze Sztuki Gelatin poświęci jednemu z najstarszych tematów sztuki – aktowi. Podobnie jak w ostatnich wystąpieniach, takich jak Blind Sculpture (2011), kiedy produkowała swoje rzeźby z zasłoniętymi oczyma przy pomocy innych osób, albo w tym roku w Moskwie, gdzie Gelatin rysowała wspólnie z moskiewskimi artystami na okrągłych, kręcących się stołach, tak i teraz, widzowie zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w procesie twórczym – tym razem będzie nim pozowanie do aktów.

W hybrydycznej scenerii – oscylującej między post-atelier, post-galerią sztuki i post-akademią sztuk pięknych – Gelatin zbuduje w Bunkrze Sztuki scenę i podium wyposażone w rozmaite rekwizyty dla wszystkich, którzy będą chcieli pozować.

Do udziału w pracowni aktu oraz realizacji swojej koncepcji Gelatin i kuratorka wystawy Goschka Gawlik zaprosili znanych twórców polskich i zagranicznych, którzy w ramach performensu będą malować akty: Paweł Althamer, Bogusław Bachorczyk, Tomasz Baran, Adrian Buschmann, Marek Firek, Kornel Janczy, Tomasz Kowalski, Katarzyna Kukuła, Marcin Maciejowski, Cecylia Malik, Krzysztof Mężyk, Mateusz Okoński, Tal R, Marta Sala, Sławomir Shuty, Marcin Zawicki, Jakub Julian Ziółkowski.

Wystąpią także muzycy, którzy swoimi utworami od 13 do 17 października będą towarzyszyć działaniom artystów. Do realizacji działań promujących wystawę zostały zaproszone krakowskie artystki Cecylia Malik i Marta Sala, które 11 października przeprowadzą performens przed Bunkrem Sztuki Raj na Plantach.

Gelatin – Wolfgang Gantner (ur. 1968), Ali Janka (ur. 1970), Florian Reither (ur. 1970), Tobias Urban (ur. 1971). Po raz pierwszy spotkali się w 1978 roku podczas letniego obozu. Od tamtej pory razem bawią się i działają. W 1993 roku zaczęli prezentować swoje prace na całym świecie. Wystawa paint me paint me everywhere jest kontynuacją artystycznej praktyki Gelatin – artyści często zapraszają do udziału , w swoich wystawach i akcjach publiczność oraz zaprzyjaźnionych twórców (Die Tusovka Runde, 2014; Loch, 2013; Stop-Anna Ly Sing, 2013; Blind Sculpture, 2011).

Kuratorka: Goschka Gawlik

Gelatin, paint me paint me everywhere
Performance: od 13 do 17 października 2014 roku, godz. 16.00–21.00
Otwarcie wystawy: 18 października 2014 roku, godz. 18.00
Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów: 19 października 2014 roku, godz. 12.00
Wystawę będzie można oglądać codziennie do 26 października 2014 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz