• 2014-10-06

Xenia w kinach od 5 grudnia

5 grudnia na ekrany wchodzi francusko-belgijsko-grecka koprodukcja w reżyserii Panosa Koutrasa. Xenia to współczesna odyseja dwójki albańskich nastolatków utrzymana w konwencji realizmu magicznego.

Kadr z filmu „Xenia”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Xenia”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aktualizacja 10.10.2014 r.: Dystrybutor przesunął premierę filmu z 24 października na 5 grudnia

16-letni Dany przyjeżdża ze swoim białym króliczkiem do Aten, gdzie mieszka jego brat Odysseas. Ponieważ ich niedawno zmarła matka była emigrantką z Albanii, a oni nie mają greckiego obywatelstwa, grozi im deportacja. Żeby do tego nie dopuścić, wyruszają w pełną przygód podróż, aby odnaleźć ojca, który jest Grekiem, ale zostawił ich, kiedy byli jeszcze mali.

Tymczasem trwają przesłuchania do popularnego programu dla wokalistów. Dany marzy o tym, że Odysseas zostanie nową gwiazdą kraju, który dotąd nie chciał ich zaakceptować.

Reżyser Panos H. Koutras w swoim najnowszym filmie pokazuje to, co najlepsze w Nowym Kinie Grecji. Trudne tematy, jak kryzys gospodarczy, nasilające się ruchy skrajnie nacjonalistyczne i homofobiczne, przedstawia z właściwym sobie dystansem, humorem i przy dźwiękach elektryzujących przebojów Patty Pravo.

Xenia
Premiera: 5 grudnia 2014 r.
Dystrybucja: Tongariro

Dodaj komentarz