Koń Zeissa i Liban w Galerii Opcja

15 października w krakowskiej Galerii Opcja zostanie otwarta wystawa nowo powstałej grupy Koń Zeissa zatytułowana Liban.

Koń Zeissa, „Liban”, Galeria Opcja w Krakowie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koń Zeissa, „Liban”, Galeria Opcja w Krakowie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Liban jest pierwszą publiczną prezentacją nowo powstałej grupy Koń Zeissa i bierze w niej udział siedmiu jej członków: Karolina Styczeń, Barbara Kosakowska, Patrycja Maksylewicz, Amadeusz Ferduła, Krzysztof Kaczmar, Agnieszka Janik, Szymon Andrzej Nowak.

Inspiracją i jednocześnie tematem przewodnim prezentowanej wystawy stał się krakowski kamieniołom Liban. Podłoże historyczne tego miejsca i ładunek emocjonalny jakie skrywa ono w sobie, stały się przyczynkiem do twórczej interpretacji miejsca. Grupa Koń Zeissa wyróżnia się wyjątkowym, interdyscyplinarnym charakterem pracy wszystkich jego członków. Realizacje prezentowane na wystawie powstały przy użyciu różnych mediów, m.in.: fotografii, wideo, instalacji. Projekt Liban to zdarzenie multimedialno-artystyczne – zamierzeniem tych zabiegów jest wyłonienie nowych wartości, skojarzeń czy nacechowań emocjonalnych, skupionych w rdzawych konstrukcjach kamieniołomu. Przeszłość, dopóki nie opuści stron podręczników do historii, pozostanie niezmienna.

Koło Artystyczno-Naukowe Koń Zeissa zrzesza studentów z Wydziałów Grafiki i Intermediów krakowskiego ASP, choć otwarte jest na wszystkich studentów, pracowników i absolwentów Akademii. Twórcom zależy na możliwie największej wymianie wiedzy, umiejętności i doświadczeń z ludźmi, którzy na co dzień realizują możliwości jakie daje fotografia, a także inne media. Artyści mają świadomość jak wielką wartością może być zetknięcie się z środowiskami, które w różny sposób postrzegają rzeczywistość. Spotkania Konia mają charakter luźnego panelu dyskusyjnego. Z herbatą w dłoni członkowie dzielą się swoimi zainteresowaniami, inspiracjami, omawiane są tematy ważne dla ich twórczości. Koń Zeissa powstał z inicjatywy studentów – przede wszystkim Krzysztofa Kaczmara, studenta Wydziału Intermediów, obecnego przewodniczącego. Opiekunem Koła jest mgr Szymon Andrzej Nowak – absolwent Wydziału Intermediów, obecnie asystent w Pracowni Fotografii 2 na Wydziale Grafiki.

Koń Zeissa, Liban
Wernisaż: 15 października 2014 roku, godz. 20.00
Wystawę będzie można oglądać do 30 października 2014 roku
Galeria Opcja
ul. Józefa Piłsudskiego 38
Kraków

Dodaj komentarz