Czekanie na sen psa

Na początku października nakładem wydawnictwa Nisza ukazała się książka Jerzego Ficowskiego Czekanie na sen psa. Głównym bohaterem tego zbioru opowiadań jest pamięć.

Jerzy Ficowski – „Czekanie na sen psa”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jerzy Ficowski – „Czekanie na sen psa”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Opowiadania wydane zostały z okazji 90. urodzin Jerzego Ficowskiego. Humor miesza się w nich z grozą, świat realny ze snem.

Zbiór 38 opowiadań stanowią historie napisane poetyckim językiem, odwołujące się do dzieciństwa i wojennych przeżyć, wpisanych nieodwracalnie w biografię poety. Wspomnienia napędzają tutaj naznaczony niepokojem świat, ocalając od zapomnienia chwile składające się na prywatny wszechświat autora.

Te opowieści nie są takie zabawne, jak się wydaje – przestrzega autor na każdym kroku. A jednak, choć się nie wydaje, są one zabawne. I na tym polega ich urok (…). Proza Ficowskiego bazuje na jego poezji. Są to zjawiska jednorodne mimo odmienności rodzajów literackich – zarówno w metaforyce, jak w specyficznym dla Ficowskiego dowcipie i poczuciu absurdu – tak o książce Czekanie na sen psa powiedziała Anna Kamieńska.

Jerzy Ficowski
Czekanie na sen psa
Premiera: październik 2014 roku
Wydawnictwo Nisza

Dodaj komentarz