Rajza po Kato #3

Fundacja Sztuk Wizualnych zaprasza na trzecią odsłonę zainicjowanego przez Griffin Art Space projektu Rajza po Kato. Już w weekend 25 i 26 października organizatorzy zapraszają do spotkania z katowiczanami.

Magda Drobczyk i Michał Kopaniszyn, Rajza po Kato #3 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Drobczyk i Michał Kopaniszyn, Rajza po Kato #3 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po odsłonach poświęconych historii i architekturze Katowic organizatorzy oddadzą głos mieszkańcom miasta, aktywistom, dziennikarzom, artystom – tym, którzy wpływają na jego rozwój i kształt. Zostaną przedstawieni Ci, dla których Katowice są ważne. Każda z wybranych osób opowiedziała krótko swoją historię; jak się tu żyje?; co kocha, a co chce w mieście zmienić? Na wystawie eksponowanej w przestrzeni publicznej, na ogrodzeniu placu budowy nowego Supersamu (Galeria 138 m, ul. Piotra Skargi 6) 25 października zostaną zaprezentowane sylwetki m.in.:

  • malarza i muralisty Raspazjana,
  • urbanisty i filozofa Pawła Jaworskiego,
  • właścicieli multimedialnego studia projektowego Magdy Drobczyk i Michała Kopaniszyna,
  • związanej z branżą PR Wioli Niziołek
  • oraz wielu innych niezwykłych katowickich postaci.

Portrety specjalnie na tę okazję wykonane zostały przez znane na Śląsku fotograficzne duo, Michała Jędrzejowskiego & Tomka Liboskę.

Podczas październikowej odsłony Rajzy Jędrzejowski & Liboska poprowadzą fotograficzne warsztaty portretu. Kluczowym elementem przedsięwzięcia będzie wyjście uczestników w przestrzeń publiczną i uruchomienie plenerowego studia fotograficznego w centrum miasta. Modelem może zostać każdy z mieszkańców Katowic.

W programie wydarzeń towarzyszących 3. odsłonie Rajzy po Kato znajdą się również:

  • akcja plenerowa Kto żyw bieży do wieży realizowana we współpracy z Muzeum Śląskim, Partnerem projektu;
  • podsumowujące wystawę Krzysztofa Maniaka spotkanie z artystą i kuratorką wystawy w zaprzyjaźnionej Galerii Dwie Lewe Ręce,
  • koncert oraz wyprawa po cmentarzach Katowic śladem lokalnych osobistości, którą poprowadzi Ryszard Nakonieczny.

To już trzecia odsłona projektu Rajza po Kato, którego mecenasem jest DH Supersam, a organizatorem Griffin Art Space – instytucja powołana przez Griffin Group, aby wspierać i promować sztukę. Założeniem Griffin Art Space jest ożywianie życia artystycznego i promowanie współpracy biznesu z kulturą. Głównym sposobem działania jest mecenat nad najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi oraz działalnością wyróżniających się instytucji kultury.

W ramach realizowanych do jesieni 2015 roku akcji Rajza po Kato specjaliści i twórcy będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcje miejskie. Główną rolą będzie stworzenie nowej wizualnej mapy Katowic, odświeżenie wizerunku miasta i ożywienie twórczej aktywności jego mieszkańców. Efektem 2-letniej Rajzy po Kato będzie publikacja kulturalnego przewodnika po Katowicach.

Organizatorzy
Organizator:
Griffin Art Space
Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych
Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft
Opieka kuratorska: Adrian Chorębała
Koordynacja: Joanna Gorlach, Iza Wałek

Rajza po Kato
miasto ― sztuka ― działanie
Odsłona trzecia: 25–26.10.2014
Katowice

Dodaj komentarz