Pierwsza woda po Kisielu

22 września nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne ukazała się książka Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne, będąca wspomnieniami Jerzego Kisielewskiego, syna Stefana Kisielewskiego Kisiela.

Jerzy Kisielewski – „Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jerzy Kisielewski – „Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jerzy Kisielewski, syn słynnego Stefana Kisielewskiego, opowiada o niezwykłym domu rodzinnym, przez który przewinęły się największe polskie osobowości, jak chociażby Gałczyński, Różewicz, Iredyński, Waldorff, ale też różnej maści dziwacy krakowsko-warszawscy.

Anegdota goni tu anegdotę, bo też w tym domu żart ceniony był najbardziej, a dzieci, jak mawiał Kisiel, nie mają być grzeczne, ale bystre. Te opowieści nie są więc bynajmniej grzeczne.

To także niezwykle osobiste wspomnienia o szalonych przygodach z czasów dzieciństwa i młodości, gdy wzorem dla Jerzego Kisielewskiego był jego starszy brat Wacek – niezapomniany pianista z popularnego duetu Marek i Wacek.

Ojciec stosował wobec nas niekonwencjonalny typ chowu. Jak na liberała przystało, dawał nam wolną rękę. Ani nie sprawdzał zeszytów, ani nie pytał, dokąd idziemy i z kim się zadajemy. Uważał, że dziecko ma prawo do popełniania błędów. Mniejsze dziecko bywało dla Ojca rodzajem eksperymentu. Zgodnie z ukutą przez siebie zasadą: Rób zawsze drugiemu, co tobie niemiło, aby wypróbować, jak duże są przy tym straty i jak można samemu tego uniknąć, sprawdzał, ile dziecko wytrzyma i jak długo się nie obrazi – tak na temat swojej książki wypowiada się jej autor, Jerzy Kisielewski.

Jerzy Kisielewski – (ur. 1951 r.) dziennikarz i tłumacz. Przez kilkanaście lat współpracował z prasą zagraniczną: francuską agencją prasową AFP, włoską ANSA, jest korespondentem paryskiego dziennika La Croix. Prowadzący i wydawca porannego programu Kawa czy herbata. Od wielu lat stały współpracownik Programu II Polskiego Radia oraz TVP Info. Jego pasje to muzyka poważna, ciekawi ludzie – których wbrew pozorom nie brakuje oraz Zawady Oleckie.

Jerzy Kisielewski
Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne
Premiera: 22 września 2014 roku
Wydawnictwo Czerwone i Czarne

Dodaj komentarz