• 2014-10-04

Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014

Twórczość Tadeusza, Stanisława i Janusza Różewiczów po raz kolejny przypomni Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014, który odbędzie się w dniach od 6 do 13 października. Premiery spektakli, projekcje filmowe, wystawy, spotkania z artystami i wiele innych atrakcji zapowiadają organizatorzy – Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko.

Różewicz Open Festiwal Radomsko, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Różewicz Open Festiwal Radomsko, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podstawą festiwalu są znane i uznane prezentacje teatralne: premierowy Wyszedł z domu Michała Rzepki w wykonaniu aktorów Teatru Nowego im. K. Dejmki w Łodzi, Matka i syna odchodzą Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego z udziałem m.in. Daniela Olbrychskiego, Ireny Jun oraz solistów i chóru Gliwickiego Teatru Muzycznego, monodram Szekspir forever w reżyserii i wykonaniu Andrzeja Seweryna, głośne czytanie Matka odchodzi Grzegorza Gieraka i Teresy Lipowskiej oraz czytanie performatywne Zielone róże poety Anny Wieczur-Bluszcz z udziałem Mirosława Zbrojewicza, Marcina Korcza i Przemysława Bluszcza.

Umrzyjmy razem Krzysztofa Tchórzewskiego oraz Moje pojednanie. Różewicz i Niemcy Piotra Lachmanna to filmowe propozycje festiwalu. Po projekcjach organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserami.

Krzysztof Tchórzewski jest również kuratorem zaplanowanej wystawy Jerzy Tchórzewski Tadeuszowi Różewiczowi – Tadeusz Różewicz Jerzemu Tchórzewskiemu – prezentującej prace krakowskiego surrealisty. Zainteresowani będą mogli także obejrzeć fotografie przedstawiające Tadeusza Różewicza w Karkonoszach z kolekcji Zbigniewa Kulika oraz unikalne zdjęcia Janusza Różewicza podczas wystawy przygotowanej przez Marcina Filipowicza.

Wyjątkową propozycją jest koncert Prasquala, który po raz pierwszy wykona Musique pour le Roi Primordial – epitafium skomponowane w hołdzie Tadeuszowi Różewiczowi.

Ponadto, w programie promocja kwartalnika Pamiętnik teatralny poświęconego Tadeuszowi Różewiczowi, rozstrzygnięcie Różewicz Motion Graphic i VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza, Poetycka Gra Uliczna oraz rozmowy z gośćmi: Andrzejem Sewerynem, Prasqualem, Małgorzatą Różewicz, Marią Dębicz, Iloną Czechowską, Marcinem Filipowiczem, dr Marią Napiontkową, Agnieszką Koecher-Hensel oraz prof. AT dr Barbarą Osterloff.

Program Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014:

6 października, poniedziałek:

 • godz. 17.00 – Pokaz filmu Umrzyjmy razem, reż. K. Tchórzewski, 1999, 55 min.
  Spotkanie z reżyserem i Małgorzatą Różewicz.
  Życie Jerzego Tchórzewskiego z perspektywy jego przyjaciół, m.in. Tadeusza Różewicza. O relacjach artystycznych i przyjaźni twórców opowiedzą dr Małgorzata Różewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz reżyser Krzysztof Tchórzewski.
 • godz. 19.00 – Premiera spektaklu Wyszedł z domu, reż. M. Rzepka.
  Spektakl według tak zwanej komedii Tadeusza Różewicza o niemożności odnalezienia tożsamości i wyjścia ze społecznych konwenansów. Wykonawcy: Magdalena Kaszewska, Aleksandra Posielężna, Katarzyna Żuk, Wojciech Droszczyński, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Tomasz Kubiatowicz.

7 października, wtorek:

 • godz. 17.00 – Wernisaż wystawy Jerzy Tchórzewski Tadeuszowi Różewiczowi – Tadeusz Różewicz Jerzemu Tchórzewskiemu
  Wyjątkowe i unikalne prace Jerzego Tchórzewskiego – krakowskiego malarza surrealisty, jednego z założycieli drugiej Grupy Krakowskiej, bliskiego przyjaciela Tadeusza Różewicza.
 • godz. 19.00 – Spektakl Matka i syn odchodzą, reż. K. Korwin-Piotrowski.
  Wybitni aktorzy: Irena Jun, Daniel Olbrychski i solistki: Małgorzata Długosz, Anita Maszczyk oraz chór Gliwickiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody zaprezentują m.in. fragmenty z tomu Matka odchodzi, nagrodzonego Nagrodą Literacką Nike w 2000 r. oraz Stabat Mater G. B. Pergolesiego.

8 października, środa:

 • godz. 9.30 – Poetycka Gra Uliczna Zadaniem uczestników Poetyckiej Gry Ulicznej będzie odnalezienie wersów utworu poetyckiego jednego z braci Różewiczów, ułożenie z nich całego wiersza i doręczenie organizatorom.

10 października, czwartek:

 • godz. 12.00 – Rozmowy o twórczości Tadeusza Różewicza.
  Twórczość Tadeusza Różewicza przybliży Maria Dębicz – historyk teatru, znawczyni zagranicznej recepcji jego utworów.
 • godz. 18.30 – Rozstrzygnięcie Poetyckiej Gry Ulicznej.
  Autorem Gry jest Piotr Grobliński – poeta, krytyk, felietonista, kierownik Ośrodka Literacko-Wydawniczego ŁDK.
 • godz. 19.00 – Koncert Prasquala – prawykonanie Musique pour le Roi Primordial.
  Prasqual – kompozytor i twórca oper, projektów muzycznych i utworów scenicznych. Epitafium Musique pour le Roi Primordial skomponował w hołdzie Tadeuszowi Różewiczowi. Po koncercie spotkanie z artystą poprowadzi muzykolog i krytyk muzyczny – Małgorzata Zuzanna Nowak.

10 października, piątek:

 • godz. 16.00 – Wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Kulika Tadeusz Różewicz – poeta i dramaturg w Karkonoszach.
  Mistrz pióra na tle Gór Olbrzymich oraz miejsc, gdzie przebywał. Inicjatywa wykonania fotografii pochodziła od autora wystawy, ale zdarzało się, że i od poety, który zauroczony danym miejscem lub obiektem chciał być uwiecznionym na błonie fotograficznej. Przybierał wtedy pozę godną ponadczasowego utrwalenia.
 • godz. 17.00 – Rozstrzygnięcie konkursu Różewicz Motion Graphic.
  Tematem jest hasło tegorocznej odsłony Różewicz Open Festiwal – (…) będę mówił do wszystkich, którzy mnie nie czytają (…).
  Konkurs dla autorów: animacji komputerowych 2D/3D, animacji poklatkowych, filmów, motion graphic’s i utworów video art.
 • godz. 18.30 – Monodram Szekspir forever!, reż. i wykonanie Andrzej Seweryn.
  Najpiękniejsze fragmenty arcydzieł Szekspira, m.in.: Hamleta, Makbeta, Romea i Julii, Henryka V, Burzy, Ryszarda III, Sonetów w interpretacji Andrzeja Seweryna ułożą się w fascynującą opowieść o człowieku.
 • godz. 20.30 – Warsztaty z Mistrzem. Rozmowa z Andrzejem Sewerynem.
  Podczas spotkania z publicznością Andrzej Seweryn – wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser – opowie o swoich zainteresowaniach twórczością Szekspira, tak ważnego również dla Tadeusza Różewicza. Spotkanie poprowadzi Jolanta Dąbrowska.
Janusz Różewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Różewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

11 października, sobota:

 • godz. 12.00 – Warsztaty teatralne
  Warsztaty poprowadzą aktorzy teatralni i filmowi: dr Tomasz Grochoczyński (Prorektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie) i Wojciech Machnicki (członek Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę)
 • godz. 18.00 – Czytanie fragmentów Matka odchodzi. Scenariusz Grzegorz Gierak.
  Znakomici polscy aktorzy telewizyjni, filmowi i teatralni – Teresa Lipowska oraz Grzegorz Gierak – przybliżą relacje między matką a synem, na podstawie fragmentów wierszy, przemyśleń, dzienników Tadeusza Różewicza i jego matki Stefanii, pochodzących z książki Matka odchodzi.
 • godz. 19.30 – Pokaz filmu Moje pojednanie. Różewicz i Niemcy, reż. Piotr Lachmann, 2013, 55 min.
  Wprowadzenie: Ilona Czechowska.
  Piotr Lachmann, reżyser filmu przez ponad 20 lat nagrywał swoje rozmowy z przyjacielem– Tadeuszem Różewiczem. Moje pojednanie podsumowuje wątek Niemiec i niemieckości w refleksjach Różewicza. Ilona Czechowska z Archiwum Karla Dedeciusa opowie o przyjaźni Tadeusza Różewicza i tłumacza jego tekstów na język niemiecki – Karla Dedeciusa.

12 października, niedziela:

 • godz. 17.00 – Spotkanie z Marcinem Filipowiczem Janusz Różewicz – zakochany poeta oraz wernisaż wystawy fotografii Janusz Różewicz (…) na zawsze ważny tylko uścisk rąk naszych (…).
  O poecie – Januszu Różewiczu – opowie Marcin Filipowicz, który przygotował wystawę prezentującą unikalne zdjęcia Janusza Różewicza, jego znajomych, rodziny i młodzieńczej sympatii. Spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński.
 • godz. 18.00 – Rozstrzygnięcie VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.
  W I etapie konkursu wzięło udział 144 autorów, z których Jury w składzie: Bohdan Zadura – przewodniczący, Dorota Koman i Ireneusz Kaczmarczyk, wybrało do II etapu 7 poetów. Nagrodą dla finalisty jest wydanie debiutanckiego tomiku poezji.

13 października, poniedziałek:

 • godz. 12.00 – Promocja kwartalnika naukowego Pamiętnik Teatralny poświęconego Tadeuszowi Różewiczowi – dramaturgowi i jego teatrowi niekonsekwencji.
  W spotkaniu promującym najnowszy zeszyt, wezmą udział redaktorki pisma i autorki tekstów: dr Maria Napiontkowa i Agnieszka Koecher-Hensel z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz prof. AT dr Barbara Osterloff.
 • godz. 19.00 – Czytanie performatywne Zielone róże poety reż. Anna Wieczur-Bluszcz.
  Wykonawcy: Przemysław Bluszcz, Marcin Korcz i Mirosław Zbrojewicz.
Różewicz Open Festiwal Radomsko, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Różewicz Open Festiwal Radomsko, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Różewicz Open Festiwal 2014
Od 6 do 13 października 2014 roku
Miejski Dom Kultury w Radomsku
Radomsko

Dodaj komentarz