• 2014-10-03

Unsound Festival 2014

Tegoroczna edycja Unsound Festival odbędzie się od 11 do 16 października w Krakowie. Po raz kolejny wydarzeniu towarzyszy prezentowany w Kinie Pod Baranami program filmowy, odzwierciedlający motyw przewodni festiwalu – The Dream (Sen).

Unsound Festival 2014 – „The Dream”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Unsound Festival 2014 – „The Dream”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Repertuar stworzony przez brytyjski audiowizualny duet Jigoku obejmuje nocny maraton filmowy (sobota, 11 października) oraz seanse o północy. Dodatkowo organizatorzy zapraszają na projekcje odbywające się w ciągu dnia oraz specjalny pokaz filmu Snowtown z udziałem twórców.

To już piąty raz, kiedy przygotowujemy program filmowy dla Unsoundu. Żaden temat nie jest tak właściwy na tę okazję, jak The Dream. Wciąganie publiczności w nierealny stan snu, w którym normalność zagłuszają psychotroniczne sygnały, to stały element repertuaru Jigoku. Ci, którzy zmierzyli się z naszymi propozycjami filmowymi, dobrze rozumieją, w jaką podróż chcemy zabrać widzów – wstrząsającą przeprawę przez podświadomość, gdzie nieustannie zderzają się ze sobą obrazy piękne, szalone, urojone i szokujące. Mamy nadzieję, że w miarę jak zanurzycie się w nasz senny świat, docenicie kalejdoskop obrazów, który spróbowaliśmy dla was zbudować – mówią kuratorzy programu filmowego: Lovely Jon i Cherrystones (Jigoku).

Filmy w wersji oryginalnej, po angielsku lub z angielskimi napisami, bez polskiego tłumaczenia.

Program Undsound Festival 2014:

sobota, 11 października:

 • 23.55 – The Dream Film Season 1: All night dream-gasm (maraton filmowy)

  • The world tomorrow | The world tomorrow, Wielka Brytania 1967, 40 min.
   Dokument poświęcony amerykańskiej kontrkulturze i jej obsesji na punkcie dietyloamidu kwasu lizergowego (LSD). Brytyjska ekipa wyrusza na spotkanie z undergroundem, gdzie filmuje hipisów, beatników, świrów i freaków, a przy okazji rejestruje napędzaną psychodelikami i sztuką zmianę ducha czasów. Pacjenci szpitali psychiatrycznych zdają relacje ze swoich złych tripów, artyści opowiadają o kwasowych inspiracjach; odlatują nawet wzorowe amerykańskie gospodynie domowe. Podczas Human Be-In w San Francisco dr Timothy Leary wygłasza przemowy, a Allen Ginsberg wpada w taneczny szał. Muzykę do filmu nagrali The Grateful Dead.
  • LSD case study | LSD case study, USA 1966–67, 4 min.
   Edukacyjny film krótkometrażowy, którego bohaterka zażywa pierwszy raz w życiu LSD i w halucynacyjnej wizji wierzy, że zabija hot-doga. Psychodeliczna projekcja, elektroniczna medytacja!
  • Once upon a time aka the secret of magic island | Une fée… pas comme les autres, reż. Jean Tourane, Francja/Włochy 1957, 63 min.
   Film o zwierzętach zachowujących się jak ludzie. Saturnin, urocza kaczuszka, mieszka wraz z innymi stworzeniami w małej wiosce. Kiedy zły małpiszon porywa świętą różdżkę, Saturnin z przyjaciółmi wyrusza w podróż balonem, aby odzyskać zgubę. Szalony film dla dziecięcej widowni, pełen sennych wizji, błogich jak na lekach uspokajających. Trudny do zdefiniowania klasyk programu Jigoku.
  • Psyched by the 4D witch | Psyched by the 4D witch, reż. Victor Luminera, USA 1973, 81 min.
   Transowo-eteryczna wizja, za której scenariuszem, reżyserią i muzyką, stoi tajemniczy Victor Luminera. To najlepsza definicja „tripowego” kina – fantasmagoryczna podróż do nierealnego świata, w którym fabuła jest drugorzędna wobec sennego klimatu. Podczas seansu spirytystycznego początkująca wiedźma Cindy (narratorka naszej opowieści) za sprawą potężnej XVII-wiecznej czarownicy Abigail przenosi się do barwnego świata 4D. Cindy przeżywa erotyczne przygody poza ciałem i zdobywa ponadnaturalne moce. To jeden z klasycznych midnight movies i ulubionych filmów Jigoku.

niedziela, 12 października:

 • 23.55 – The Dream Film Season 2:
  • Arcana | Arcana, reż. Giulio Questi, Włochy 1972, 102 min.
   Film opowiada historię pewnej wdowy, która w przedrewolucyjnym Mediolanie podaje się za wróżkę. Okazuje się jednak, że jej syn-dandys faktycznie dysponuje nadnaturalnymi mocami, które matka próbuje kontrolować. Reżyser, Giulio Questi, jest mistrzem filmowej logiki snu – dzięki temu doskonała oprawa wizualna łączy się tu z zaskakującym scenariuszem. Za mocny soundtrack odpowiadają Berto Pisano i Romolo Grano.

poniedziałek, 13 października:

 • 12.30:

  • Opętanie | Possession, reż. Andrzej Żuławski, Polska 1981, 124 min.
   Śmiałe Opętanie Andrzeja Żuławskiego to jednocześnie horror i równie wstrząsająca opowieść o pewnym związku. Anna to młoda kobieta, która opuszcza swoją rodzinę bez określonego powodu. Jej zdeterminowany mąż pragnie odkryć prawdę i zaczyna śledzić swoją żonę. Na początku podejrzewa, że powodem jej odejścia jest inny mężczyzna. Wkrótce okazuje się, że Anna zostawiła zarówno męża, jak i kochanka Heinricha, dla nadprzyrodzonych spotkań z dziwną istotą w pustym apartamencie.
  • The sounds of possession, reż. Daniel Bird, Wielka Brytania/Polska 2013, 19 min.
   Krótki dokument, w którym wypowiada się Andrzej Korzyński, autor muzyki do filmu Opętanie Andrzeja Żuławskiego.
 •  23.55 – The Dream Film Season 3:
  • Dream no evil | Dream no evil, reż. John Hayes, USA 1970, 84 min.
   Lata 70. były dla amerykańskiego kina niezależnego płodnym okresem, w którym reżyserzy często przemycali wizjonerskie pomysły pod przykrywką kina eksploatacji. Jednym z takich filmów jest „horror” Dream No Evil – melancholijna opowieść o niezrównoważonej psychicznie kobiecie, która poszukując swojego zaginionego ojca, trafia do świata ekscentrycznych postaci i zagadkowych wydarzeń. Soundtrack jest dziełem Jaime Mendozy-Navy.

wtorek, 14 października:

 • 13.00:

  • Stokrotki | Daisies, reż. Vera Chytilová, Czechy 1966, 74 min.
   Nakręcony w 1966 roku, dwa lata przed Praską Wiosną, awangardowy czeski film Stokrotki opowiada o dwóch psotnych dziewczynach. To kluczowy tytuł Czeskiej Nowej Fali, którego reżyserka otrzymała zakaz pracy aż do 1975 roku.
  • Naughty young people, reż. Daniel Bird, Wielka Brytania/Dania 2012, 26 min.
   Dokument opowiada o powstawaniu filmu Stokrotki Very Chytilovej.
 • 23.55 – The Dream Film Season 4:
  • A dull ache | A dull ache, reż. Mark James, Wielka Brytania 2008, 14’
   Dezorientująca, duszna, awangardowa instalacja filmowa brytyjskiego artysty Marka Jamesa. W połączeniu z zapętlonym grindcore’owym soundtrackiem Cherrystones z Jigoku, to przyjemność dla uszu i oczu.
  • Electric dragon 80.000V | Electric dragon 80.000V, reż. Gakuryu Sogo Ishii, Japonia 2001, 55 min.
   Historia fantastycznego pojedynku pomiędzy posiadającym moc generowania prądu z własnych pięści Dragon Eye Morrisonem i budzącym grozę Thunderbolt Buddhą. Reżyser Gakuryu Sogo Ishii, reprezentujący żywą japońską kontrkulturę, stworzył niesamowity, abstrakcyjny świat, którego szaleństwa dopełnia bardzo hałaśliwa muzyka Hiroyukiego Onogawy – ścieżka dźwiękowa z pogranicza punka, thrashu i dubu.

środa, 15 października:

 • 13.00 – Zaklęcie, które odpędza ciemność | A spell to ward off the darkness, reż. Ben Rivers/Ben Russell, Francja/Niemcy/Estonia 2013, 98 min.
  Hipnotyzujący film Bena Riversa i Bena Russella opowiada o poszukiwaniu transcendencji w świeckim świecie. Tajemniczy samotnik z estońskiej komuny, wyrusza do fińskiej głuszy, by ostatecznie trafić do klubu w Oslo i wystąpić z zespołem blackmetalowym.
  Gościem projekcji będzie aktor – Robert Aiki Aubrey Lowe aka Lichens.
 •  23.55 – The Dream Film Season 5:
  • Matalo! | Matalo!, reż. Cesare Canevari, Hiszpania/Włochy 1970, 100 min.
   Film opowiada o gangu wyrzutków, ukrywających się w wyludnionym miasteczku, w którym spotykają tajemniczego przybysza dzierżącego bumerang. Rabusie zaczynają popadać w paranoiczny stan, co owocuje ciągiem zdarzeń rodem z koszmaru. Ten wyjątkowy spaghetti western, który ktoś dobitnie opisał jako „Leone na meskalinie”, jest jak gorączkowy, psychodeliczny sen. Mario Migliardi uzupełnia wizję Canevariego dawką niesamowitych pre- grunge’owych, psych-rockowych dźwięków.

czwartek, 16 października:

 • 15.00 – Snowtown | Snowtown, reż. Justin Kurzel, Australia 2011, 119 min.
  16-letni Jamie mieszka wraz z matką i dwójką młodszych braci na północnych przedmieściach Adelajdy. Chłopiec pragnie uciec od przemocy i beznadziei, która go otacza. Zbawienie przychodzi w postaci Johna, charyzmatycznego człowieka, który nieoczekiwanie pojawia się w jego życiu, wnosząc do niego stabilizację, której Jamie i jego rodzina nigdy wcześniej nie zaznali. Mężczyzna staje się mentorem chłopca, wciągając go w swój świat i narzucając swoje przekonania. Wkrótce Jamie odkrywa prawdę o swoim autorytecie.
  Gościem projekcji będzie kompozytor muzyki do filmu – Jed Kurzel.
Unsound Festival 2014 – „The Dream”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Unsound Festival 2014 – „The Dream”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Unsound Festival 2014
Od 11 do 16 października 2014 roku
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz