Oriana Fallaci. Portret kobiety

24 września nakładem wydawnictwa Sonia Draga ukazała się książka Oriana Fallaci. Portret kobiety, autorstwa Cristiny De Stefano. Biografia przybliża nieodkryte dotąd fakty z życia włoskiej dziennikarki, znanej m.in. z krytyki islamu oraz serii wywiadów z najważniejszymi przedstawicielami świata politycznego.

Cristina De Stefano – „Oriana Fallaci. Portret kobiety”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Cristina De Stefano – „Oriana Fallaci. Portret kobiety”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Oriana Fallaci: dla wielu mistrz, dla innych koszmar.

Przebojem weszła do świata dziennikarstwa, zdominowanego przez mężczyzn. Odkryła Amerykę lat 50., zaprzyjaźniła się z gwiazdami Hollywood i kosmonautami z bazy NASA. W latach 60. zamieszkała w Nowym Jorku, żeby być stale w centrum świata informacji. W 1967 r. jako jedyna włoska dziennikarka pojechała do Wietnamu, żeby móc wreszcie pisać o polityce na swój sposób. Stawiła czoła najpotężniejszemu człowiekowi tamtej epoki, Kissingerowi.

Cristina De Stefano prezentuje czytelnikom postać Oriany w zupełnie nowym świetle. Można się z niej dowiedzieć m.in. tego, że Oriana Fallaci była gotowa zrezygnować z dziennikarstwa, żeby pozostać u boku ukochanego mężczyzny. Autorka przywołuje także inne, równie zaskakujące i wstrząsające epizody z życia włoskiej dziennikarki: młoda Oriana Fallaci próbowała popełnić samobójstwo z powodu miłosnego zawodu, a krótki okres młodości spędziła w klinice psychiatrycznej.

Efektem żmudnej pracy, jaką wykonała Cristina De Stefano w ciągu trzech lat jest książka, która wykracza poza stereotypowy wizerunek włoskiej dziennikarki. De Stefano koncentruje się na szczegółach życia Fallaci z charakterystyczną starannością, nie rozdzierając zasłony, która spowiła najbardziej sekretne życie dziennikarki. Książka Cristiny De Stefano wydobywa osobowość inną od tej, którą sama Oriana ujawniła o sobie.

U szczytu swej popularności medialnej Fallaci przeżywa największe rozterki i zawody życiowe. Ostatecznie najbardziej dramatycznym doświadczeniem zła jest przybycie obcego, jak mawiała, przeklętego raka, wiodącego ją ku śmierci.

O Orianie nie trzeba nikomu mówić. Obok Sofii Loren, która była jej serdeczną przyjaciółką, jest kolejną Włoszką, którą z imienia zna cały świat. Często przedstawiana jest jako bardzo porywcza osoba. W rzeczywistości była kobietą skomplikowaną i pełną sprzeczności. Istotnie, bywała agresywna, ale jednocześnie krucha. Zawsze pogodna, romantyczna, szczodra i niekonwencjonalna, chroniła swoją prywatność, zamykając się w skorupie. Prywatna część życia była punktem wyjścia mojej opowieści o Orianie. Chciałam pokazać, jak duży wpływ na jej pracę miało życie osobiste, nie odwrotnie (…). Nawet ci, którym wydawało się, że ją znali, będą zaskoczeni – tak o swojej książce pisze autorka, Cristina De Stefano.

Cristina De Stefano – jest dziennikarką i pisarką. Mieszka w Paryżu od ponad dziesięciu lat, pracuje jako łowca literackich talentów dla wydawnictw w różnych krajach. Jej książki Belinda e il mostro, Vita segreta di Cristina Campo (Adelphi 2002) oraz Niepokorne kobiety, które zmieniały świat (Wydawnictwo Literackie, 2011) zostały przetłumaczone na wiele języków, m.in. na francuski, niemiecki, hiszpański oraz polski.

Cristina De Stefano
Oriana Fallaci. Portret kobiety
Premiera: 24 września 2014 roku
Wydawnictwo Sonia Draga

Dodaj komentarz