• 2014-10-03

Temperatury sięgają zenitu – Burning Man we Wrocławiu

Od 2 października w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański we Wrocławiu można oglądać wystawę pt. Burning Man, której autorami są litewscy artyści Romualdas Požerskis i Monika Požerskytė.

„Burning Man”, fot. Romualdas Požerskis i Monika Požerskytė (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Burning Man”, fot. Romualdas Požerskis i Monika Požerskytė (źródło: materiały prasowe organizatora)

Litewscy artyści w 2008 roku pojechali na pustynię w Nevadzie, by uczestniczyć w jednym z najoryginalniejszych festiwali artystycznych na świecie – Burning Man. Na wystawie jest prezentowany zapis tamtych ulotnych chwil – ludzi, jakich spotkali na swojej drodze, artystyczne instalacje i obiekty, które powstały specjalnie na festiwal oraz niesamowity pustynny krajobraz.

Festiwal Burning Man odbywa się cyklicznie pod koniec sierpnia na pustyni Black Rock w Nevadzie w USA, gdzie temperatura w dzień wynosi średnio 40°C, a w nocy spada do -3°C. W powietrzu unosi się pył, częste są też burze piaskowe. Mimo tych trudnych warunków Romualdas Požerskis – jeden z najwybitniejszych współczesnych fotografików, co roku odwiedza to magiczne miejsce i dokumentuje artystyczne miasto, w którym jawa miesza się ze snem, sztuka z życiem, a fantazja staje się rzeczywistością. Na festiwalu nie ma twórców i odbiorców sztuki.

Wszyscy zaangażowani są w tworzenie projektów i otwarci są na interakcje z innymi uczestnikami festiwalu. Działanie niektórych kończy się na oryginalnym przebraniu, ale są też tacy, którzy przez cały rok przygotowują się do festiwalu – tworzą fragmenty instalacji, by później na pustyni stworzyć ulotne dzieło sztuki. Ulotne ponieważ pod koniec festiwalu najczęściej zostaje ono spalone (dlatego też częstym budulcem instalacji jest drewno). Kulminacją Burning Man’a jest spalenie kilkudziesięciometrowej figury człowieka. Po tym swoistym rytuale, miasto znika, ustępując miejsca pustyni. Ale za rok znów odrodzi się jak feniks z popiołów…

Romualdas Požerskis urodził się w 1951 roku w Wilnie. W roku 1975 ukończył Wydział Elektryczny Politechniki w Kownie i wstąpił do Towarzystwa Fotograficznej Artystycznej w Kownie. Od roku 1976 jest członkiem Litewskiego Związku Fotografików. Od roku 1980 zajmuje się wyłącznie fotografią, publikuje w prasie litewskiej i zagranicznej. Od roku 1993 jest profesorem w Katedrze Historii Sztuki i Krytyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Vytautas Magnus.

Monika Požerskytė urodziła się w 1981 roku w Kownie. W latach 1995–1999 uczyła się w Gimnazjum Jezuickim, a w latach 1992–1996 w Liceum Artystycznym w Kownie. W latach 1999–2005 studiowała fotografię i wideo w Akademii Artystycznej w Wilnie, gdzie uzyskała magisterium. Od roku 2003 jest członkiem Litewskiego Związku Fotografików. W roku 2005 pracowała w gazecie Lietuvos rytas jako fotografik. Obecnie pracuje w studio fotograficznym PIXSTUDIJA.

Burning Man
Wernisaż: 2 października 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 31 października 2014 roku
Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański we Wrocławiu

Dodaj komentarz