Alfredo Jaar z największym Brzmieniem ciszy w Toruniu

17 października w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej otwarta zostanie pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Alfredo Jaara, jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych artystów współczesnych. W sali CSW zaprezentowana będzie największa jak do tej pory wersja instalacji Brzmienie ciszy (The Sound of Silence) – pracy dotykającej problemu odpowiedzialności człowieka wobec niesprawiedliwości i nierówności społecznych, a także roli, jaką odgrywają współczesne media w kreowaniu obrazu rzeczywistości.

Alfredo Jaar, „Brzmienie ciszy”, 2006, widok instalacji w École des Beaux Arts, Paryż, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alfredo Jaar, „Brzmienie ciszy”, 2006, widok instalacji w École des Beaux Arts, Paryż, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją do stworzenia Brzmienia ciszy stała się autentyczna historia fotografa Kevina Cartera, członka słynnego bractwa Bang-Bang, który zdobył nagrodę Pulitzera za jedno z najbardziej szokujących i kontrowersyjnych zdjęć w historii fotografii prasowej, obrazujących klęskę głodu w Afryce. Wkrótce po otrzymaniu nagrody Carter popełnił samobójstwo.

Alfredo Jaar urodził się w Santiago w Chile w 1956. W czasach militarnej dyktatury Pinocheta w Chile studiował architekturę i film, po czym w 1982 roku wyemigrował do Nowego Jorku, gdzie nadal pracuje i mieszka. Alfredo Jaar uczestniczył w największych wystawach sztuki, takich jak biennale w Wenecji (1986, 2007, 2009), Sao Paulo (1985, 1987, 2010) a także w Documenta (1987, 2002) w Kassel. Reprezentował Chile na 55. Biennale Weneckim w 2013. Uzyskał stypendium Guggenheima w 1985 i MacArthura w 2000. Jaar niedawno ukończył dwie ważne publiczne realizacje: Geometrię Sumienia – pomnik umieszczony w pobliżu otwartego właśnie Muzeum Pamięci i Praw Człowieka w Santiago de Chile; oraz Park Lamentów, park pamięci w obrębie parku w pobliżu Indianapolis Museum of Art. Zrealizował ponad 60 interwencji w miejscach publicznych, był przedstawiany w ponad 50 monograficznych publikacjach. Jego twórczość prezentowana jest szeroko na całym świecie.

Kurator: Dobrila Denegri

Alfredo Jaar, Brzmienie ciszy
Wernisaż: 17 października 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 22 lutego 2015 roku
CSW Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz