Galeria Miłość na początek w rozmowie z kotem

Od 27 września można oglądać wystawę zbiorową pt. Rozmowa z kotem inaugurującą działalność Galerii Miłość w Toruniu. Założycielami i kuratorami galerii są Natalia Wiśniewska i Piotr Lisowski.

Rozmowa z kotem, wystawa otwarcia Galerii Miłość w Toruniu. Fot. Tytus Szabelski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rozmowa z kotem, wystawa otwarcia Galerii Miłość w Toruniu. Fot. Tytus Szabelski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jej charakter jest próbą negocjacji tożsamości miejsca i zakreśleniem dynamiki wydarzeń jakie rozgrywać się będą w tej prywatnej przestrzeni. Ta pozorna ucieczka w prywatność pozostaje poszukiwaniem odpowiedniego tła dla gestów wyrosłych – bez ostrzeżenia – z codzienności, pasji i intuicji.

Tytuł wystawy nawiązuje do pracy Marcela Broodthaersa z 1970 roku, będącej dźwiękowym zapisem rozmowy artysty z kotem na temat współczesnej sztuki. Ten szczególnego rodzaju dialog, jak również postać samego pochodzącego z Belgii twórcy, stanowi pretekst do zawiązania intrygi, której celem jest postawienie pytania o instytucjonalne ramy sztuki, o pasję penetrowania rzeczywistości, o efemeryczność i o ważność budowania retoryki zrywającej z fasadowością.

W tym działaniu wystawa staje się brzuchomówczym dialogiem, gdzie wszelkie nieścisłości i bariery w komunikowaniu przełamywane są poprzez ironię, fikcję, absurd, codzienne przedmioty i gesty, które nierzadko – ponownie bez ostrzeżenia – stają się konkretną sytuacją życiową.

Galeria Miłość to prywatna inicjatywa powstała na pograniczu aktywizmu oraz namysłu nad praktyką wystawienniczą i artystyczną. Jej dążenia oparte są na przeświadczeniu, że sztuka pozostaje produktem ubocznym relacji oraz przesiąknięta jest kontekstem codzienności. Interesują nas pęknięcia i ryzyko, sytuujące się pomiędzy słowami i przedmiotami, myślami i działaniami. Ten obszar poddajemy analizie projektując miejsce do wydarzania się. Galeria pozostaje naszym medium testowym, nie do końca rozpoznanych, metod produkcji i gromadzenia wiedzy dotyczących aspektów kultury współczesnej. Galeria Miłość to figura niemożliwa, w obszarze której rozgrywki intelektualno-emocjonalne stanowić mogą narzędzie do bycia razem.

Artyści: Piotr Grabowski, Mateusz Kula, Katarzyna Malejka, Maria Szydłowska, Mariusz Tarkawian, Anna Witkowska, Adam Witkowski

Rozmowa z kotemwystawa otwarcia Galerii Miłość
Wernisaż: 27 września 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 26 października 2014 roku
Galeria Miłość w Toruniu

Dodaj komentarz