• 2014-10-02

Karkonosze Hand Made w Jeleniej Górze

Od 4 października w Pałacu Staniszów – Centrum Sztuki w Jeleniej Górze będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Karkonosze. Fotografia Hand Made będącą ostatnią odsłonę projektu Przestrzeń / Prostor.

„Karkonosze. Fotografia Hand Made”, zaproszenie na wystawę (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Karkonosze. Fotografia Hand Made”, zaproszenie na wystawę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karkonosze. Fotografia Hand Made to wystawa współczesnej fotografii, dla której pojęcie czasu istnieje inaczej. Jest to czas, który zatrzymał się dawno temu i istnieje w stanie pewnego rodzaju zawieszenia w fotografii tylko niektórych twórców.

Wszystkie prace zbliża wspólny klimat nostalgicznego pejzażu Karkonoszy, który przedstawiony w wersji czarno-białej podobny jest do fotograficznych wyobrażeń tych gór sprzed stu lat. Artyści, którzy taki sposób twórczości fotograficznej kultywują, kontynuują bogate tradycje artystyczne sztuki tej części Europy, w ich fotografiach góry symbolizują odwieczną tęsknotę za nieosiągalnym. Należy dodać, że prace prezentowane na tej wystawie są to klasyczne fotografie srebrowe, co wyróżnia je wśród powszechnej digitalizacji i nudy powszechności fotografii cyfrowej. Wybór techniki klasycznej jest w tym wypadku niezwykle ważny: wymaga od artystów skupienia, koncentracji i uważności w każdym momencie kreacji. Dlatego wydaje się być w dziedzinie fotografii nurtem najbardziej osobistym.

Joanna Mielech – kurator wystawy

We wstępie do katalogu towarzyszącego wystawie Piotr Komorowski (zresztą uczestnik tej wystawy) napisał:

Klasyczna fotografia srebrowa jest jak dobra, sprawdzona marka wina. Jej koneser nie musi poddawać się ryzyku kosztowania nowych odmian. A jeśli to robi, to i tak najczęściej powraca do wyrafinowanego smaku tego, co potwierdziło swoją zasadność przez minione lata. Negatywowo – pozytywowa metoda powoływania do istnienia obrazów fotograficznych jest zadaniem trudnym, opartym o kapryśne, zmienne warunki obróbki, podczas której trudno o kliniczną powtarzalność efektów. (…) W specyfice pracy, w jej alchemii, a także w mozolnej drodze od naświetlenia – do gotowego zdjęcia, zwolennicy fotografii analogowej odnajdują znaczenia, które oparte są na procesie przemian nie poddanych w sposób ostateczny dyspozycji maszyn i instrukcji ich obsługi. Zorientowanie sensu niniejszej wystawy wokół tej metody to także hołd złożony tym, którzy – jak do tej pory – najpełniej zapisali strony znaczącej opowieści fotograficznej o regionie.

Rękodzieło, którego odmianą jest fotografia klasyczna, pomimo zauważalnego w ostatnich latach powtórnego nią zainteresowania, pozostaje coraz bardziej dyscypliną niszową, hermetyczną, chętnie też poddającą się kultywowanej mitologizacji prowadzącej do pewnej formy elitaryzmu. Dla artystów biorących udział w wystawie Karkonosze. Fotografia Hand Made jest ona okazją do wyjątkowej celebracji wyznawanej przez nich metody. Z punktu widzenia organizatorów zaś, stanowi ona skuteczne pole do realizacji oryginalnej formuły wystawienniczej, porządkującej, ale i w pewnym sensie nobilitującej uczestników tej interesującej prezentacji.

Artyści biorący udział w wystawie: Ewa Andrzejewska, Waldemar Grzelak, Janina Hobgarska, Jacek Jaśko, Piotr Komorowski, Krzysztof Kuczyński, Marek Liksztet, Wojciech Miatkowski, Tomasz Mielech, Janusz Moniatowicz, Wacław Narkiewicz, Krzysztof Niewiadomski, Tomasz Olszewski, Zygmunt Trylański, Jerzy Wiklendt, Wojciech Zawadzki

Organizatorem wystawy jest : Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze.

Wystawa pokazywana już była w Galerii N w Jabloncu nad Nisou w Czechach 29.04.2014–22.05.2014.

Karkonosze. Fotografia Hand Made
Ostatnia odsłona projektu Przestrzeń / Prostor
Wernisaż: 4 października 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 31 października 2014 roku
Galeria Fundacji Forum Staniszów
Pałac Staniszów, Staniszów 100
Jelenia Góra

Dodaj komentarz