• 2014-10-02

Joëlle Léandre zagra w Krakowie

Francuska kontrabasistka, kompozytorka i wokalistka Joëlle Léandre wystąpi 5 października w Krakowie, w ramach 9. Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

Joëlle Léandre, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joëlle Léandre, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Léandre stoi w pierwszym szeregu wpływowych postaci współczesnej muzyki klasycznej. Utwory dla niej tworzyli m.in. John Cage, czy włoski kompozytor i surrealista Giacinto Scelsi. Pochodząca z Prowansji artystka ma w swoim dorobku współpracę z Ensemble InterContemporain Pierre’a Bouleza, czy wielkim rewolucjonistą współczesnego baletu, Mercem Cunnighamem.

Léandre muzyczną edukację rozpoczęła od nauki gry na flecie i fortepianie. Jednak, za namową nauczyciela muzyki, zdecydowała się poświęcić się kontrabasowi. Po nauce w paryskim konserwatorium otrzymała stypendium, które umożliwiło jej dalszą edukację w Nowym Jorku w czasie, gdy artystyczna scena miasta była wciąż niezwykle płodna i nowatorska. To właśnie tam zetknęła się z pionierską twórczością tzw. szkoły nowojorskiej: Mortona Feldmana, twórcy otwartej formy Earle’a Browna, czy wspomnianych już Giacinto Scelsiego czy Johna Cage’a.

Gdy przychodzi do doboru muzycznych środków, Léandre nie boi się eksperymentu. Francuzka ma na swoim koncie jeden z najdziwniejszych, nawet jak na standardy muzyki improwizowanej, albumów.  Les domestiques (1988) – album nagrany wspólnie z Jonem Rosem, stanowi nie więcej niż zestaw dźwięków wydawanych przez przedmioty codziennego użytku. Już sama okładka zwiastowała, co czeka w środku. Na rozstawionej obok garnków patelni leżał miniaturowy kontrabas.

Koncert Joëlle Léandre
5 października 2014 r., godz. 20.00
Klub Alchemia, ul. Estery 5
Kraków

Dodaj komentarz