• 2014-10-02

Spacerownik po żydowskiej Warszawie

3 października Wydawnictwo Agora (we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich) opublikuje Spacerownik po żydowskiej Warszawie, którego autorami są Jarosław Zieliński i Jerzy S. Majewski.

Jarosław Zieliński, Jerzy S. Majewski „Spacerownik po żydowskiej Warszawie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jarosław Zieliński, Jerzy S. Majewski „Spacerownik po żydowskiej Warszawie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Przedwojenna żydowska warszawa to okazałe mieszczańskie kamienice i zapuszczone podwórka; nie tylko kupcy, którzy obracają fortunami, ale też skromni ciułacze i drobni oszuści. To również muzyka sącząca się z eleganckich kawiarń i targowy jazgot. Gazeciarze, handlarki, cadykowie, Królowie żelaza. Przedwojenna żydowska Warszawa to świat, którego już nie ma. Świat zabrany przez wojnę. Jarosław Zieliński i Jerzy S. Majewski podjęli próbę jego wskrzeszenia. Dotarli do wspomnień, notatek prasowych, książek, dokumentów i zdjęć.

Spacerownik po żydowskiej Warszawie skierowany jest do szerokiego grona odbiorców: warszawiaków i turystów zainteresowanych historią żydowskiej społeczności miasta. Jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie historią, kulturą i dziedzictwem polskich Żydów. Prezentuje miejsca związane z działalnością warszawskich Żydów na przestrzeni stuleci. Są to obecne ośrodki życia, miejsca nie spełniające pierwotnej funkcji oraz miejsca nieistniejące. Ten praktyczny informator turystyczny pokazuje, że historia warszawskiej społeczności żydowskiej nie zakończyła się w czasie Zagłady.

Historia warszawskich synagog, domów modlitw i cmentarzy, biogramy osób związanych z opisanymi miejscami, ciekawostki, zdjęcia archiwalne i współczesne, a także mapki ułatwiające nawigację powodują, że spacerownik jest praktycznym i przejrzystym przewodnikiem.

Jarosław Zieliński – historyk Warszawy, pisarz i publicysta, zastępca redaktor naczelnej miesięcznika Stolica. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji, w tym wielotomowego Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy (w latach 1995–2011 ukazało się 15 tomów), licznych monografii dotyczących zabytkowych obiektów i ulic Warszawy oraz przewodników turystycznych.

Jerzy S. Majewski – historyk sztuki, varsavianista, dziennikarz Gazety Wyborczej. Autor cyklu Warszawa nieodbudowana publikowanego na łamach Gazety Wyborczej od 1993 roku a poświęconego dziejom dawnej architektury warszawskiej, losom jej mieszkańców i stylowi ich życia. Wybór z blisko tysiąca felietonów znalazł się w czterech opublikowanych dotąd wydaniach książkowych.

Jarosław Zieliński, Jerzy S. Majewski
Spacerownik po żydowskiej Warszawie

Premiera: 3 października 2014 roku
Wydawnictwo Agora SA, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Dodaj komentarz