360 Minutes Art | Odpowiedź na chroniczny brak czasu

18 października w Soho Factory w Warszawie odbędzie się po raz pierwszy w Polsce i po raz drugi na świecie projekt 360 Minutes Art. Kilkadziesiąt prac polskich i niemieckich artystów wystawianych będzie przez dokładnie 360 minut, po upływie których wszystkie prace, które nie znajdą nabywcy zostaną spalone.

360 Minutes Art, logo (źródło: materiały prasowe organiatora)

360 Minutes Art, logo (źródło: materiały prasowe organiatora)

Po wielkim sukcesie odniesionym w Niemczech projekt 360 Minutes Art odwiedzi Warszawę, a potem kolejno będzie gościł w Moskwie, Dubaju i Seulu. W projekcie uczestniczą czołowi niemieccy artyści – Sven Sauer (laureat Nagrody Emmy za efekty wizualne do serialu Gra o tron), Joanna Rutkowska, Babak Nafarieh, Igor Posavec, Aleksander Mink, Thomas Wunsch oraz artyści reprezentujący kraj lub miasto, w którym odbywa się wystawa. Przedstawicielką Polski będzie jedna z najsłynniejszych polskich malarek – Joanna Sarapata.

Prezentowane podczas wystawy prace zostały stworzone wyłącznie na potrzeby projektu i nie będzie można zobaczyć ich nigdzie indziej. W trakcie oraz po zakończeniu wystawy obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Przez 360 minut odwiedzający będą mogli kupić wybrane przez siebie dzieła, po upływie tego czasu prace, które nie znajdą nabywców zostaną spalone. W ten sposób uczestnicy wystawy stają się jej częścią – mogą zadecydować czy uchronią dzieła przed zniszczeniem kupując je czy pozwolą im zginąć.

Nie sam akt spalenia jest jednak najważniejszy w projekcie a wyjątkowe, niemożliwe do odtworzenia doświadczenie biorących w niej udział osób. Odbiór prac jest niepowtarzalny, towarzyszy mu poczucie skończoności oraz świadomość przemijania gwarantowane przez narzucone ramy czasowe. 360 Minutes Art jest komentarzem do jednego z najważniejszych problemów naszej cywilizacji – chronicznego braku czasu.

Projekt 360 Minutes Art
18 października 2014 roku
Soho Factory
Warszawa

Dodaj komentarz