• 2014-10-01

Męczennicy – pokaz przedpremierowy

11 października odbędzie się prapremiera jednej z najciekawszych sztuk XXI-wiecznej dramaturgii europejskiej. W szczecińskim Teatrze Współczesnym zaprezentowani zostaną Męczennicy Mariusa von Mayenburga.

Plakat spektaklu „Męczennicy”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat spektaklu „Męczennicy”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka sięga kondycji dramatycznej człowieka, na dnie której leży pytanie o Boga. Napisana z perspektywy osoby, która żyje w zlaicyzowanym społeczeństwie, dotyka potrzeby szeroko rozumianej duchowości, jaka tkwi w każdym z nas.

Jej bohaterem jest kilkunastoletni chłopiec, który bez nauczyciela czy mistrza próbuje zgłębić istotę księgi, stanowiącej podstawę kultury chrześcijańskiej. Objawioną w Biblii prawdę przeżywa jako własne objawienie i usiłuje wprowadzić je w życie rodziny, szkoły, wreszcie – kościoła, do którego w istocie nie chce przynależeć. Czuje się lepszy od innych, wybrany, by przebyć drogę Chrystusa.

Jego zachowanie początkowo postrzegane jako prowokacja wobec laickiego systemu społecznego staje się niepokojąco ekstremistyczne, prowadzi do postawy faszyzującej. Beniamin na naszych oczach z nadwrażliwego, poszukującego chłopca przeobraża się w fanatycznego entuzjastę idei chrześcijaństwa.

Mayenburg z właściwym sobie poczuciem humoru zderza poglądy postaci zakotwiczonych w liberalizmie z poglądami młodego fanatyka. Wskazuje na absurd starcia, w którym tkwią jego męczennicy doprowadzeni do skrajności w walce o wcielenie wyznawanych zasad, reguł czy wartości. Przedstawia społeczność niepokojąco bliską, w której wyznawcy zamieniają się w oprawców.

Anna Augustynowicz, reżyserka.

Męczennicy – polska prapremiera
11 października 2014 r.
Teatr Współczesny, Wały Chrobrego 3
Szczecin

Dodaj komentarz