Drzewa mają uszy – Magda Lazar w Szarej Kamienicy

Od 3 października w krakowskiej Galerii Szara Kamienica będzie można oglądać wystawę prac Magdaleny Lazar pt. Fale bardzo długie.

Magdalena Lazar, Bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Lazar, Bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kiedy w latach 20 ubiegłego wieku generał George’s Owen Squire prowadził badania nad naturalną siecią bezprzewodową, nikt z jemu współczesnych nie podejrzewał, że wykorzysta do tego drzewa. Owen odkrył w ich wewnętrznej strukturze niezwykłą właściwość polegającą na przewodzeniu fal bardzo długich (VLF). Owe fale w wyniku bardzo małego tłumienia i dużej dyfrakcji rozchodzą się na znaczne odległości za pomocą fali powierzchniowej. Prawie wiek po tych wydarzeniach, Magda Lazar poznała leśnika, który opowiedział jej niezwykłą historię. Podczas jednej z wypraw w Bieszczady, wraz z grupą przyjaciół wwiercił się w korę drzewa. Jakież było jego zaskoczenie, gdy po wpuszczeniu w otwór mikrofonu, zamiast korników, pulsujących soków usłyszał na odludziu utwór popularnej piosenkarki.

(Marta Kudelska)

Magda Lazar zaczyna swoją pracę właśnie od dźwięku, a dokładniej od przytoczonej tu historii. Zmysł słuchu w naszych czasach został zdominowany przez wszechogarniający huk. Miasto pulsuje najróżniejszymi dźwiękami: szumem, piskiem, gwarem. Coraz częściej uciekamy przed nimi, jednak wraz z ich brakiem zaczynamy czuć niepokój. Nowy cykl Magdy Lazar zogniskowany jest wokół niemożliwych do uchwycenia przez ludzkie ucho dźwięków. Artystka kieruję naszą uwagę w stronę historii nieprawdopodobnych, jednak niezwykle współczesnych. Obecnie na znaczeniu zyskują coraz bardziej niezwykłe eksperymenty, tajemnicze projekty badawcze, przez które drzewa anteny odkryte przez Owena zyskują na aktualności. Magda Lazar przywołując tę historię dotyka tego, co nawet współcześnie wydaje się futurologiczną wizją świata, który dopiero ma nadejść.

Podobnie jak kołysanie drzew, czy to łagodne, czy targane mocnym wiatrem, prace Lazar wprowadzają widza w osobliwy stan. Korony drzew falują na tle nieba. Gdzieś w oddali słychać cichy trzask spadających gałęzi. Nasze zmysły wyostrzają się, powoli zaczynają rejestrować to, co do tej pory stanowiło jedynie cichy szmer. Dłoń mimowolnie kieruje się w stronę chropowatej kory drzewa. Jest tylko to, co słychać.

Kurator: Marta Kudelska

Magdalena Lazar ur. 1986 w Rudzie Śląskiej, mieszka i pracuje w Krakowie. Ukończyła ASP w Krakowie, broniąc dyplom ze specjalizacji Obrazowanie Cyfrowe w pracowni prof. Waldemara Węgrzyna. W latach 2010–2011 studiowała na Universität der Künste (pracownia Christiane Möbus ) w Berlinie. Laureatka 3. edycji Konkursu Fundacji Grey House. Tworzy głównie video, instalacje, animacje i fotografie. W swoich pracach podejmuje próbę symulacji rzeczywistości, która jest potencjalnie możliwa. Tropi i sama kreuje ślady obecności człowieka, przetwarza to, co już znamy. W utworach wideo interpretuje teorię, mówiącą, że kultura jest wytworem natury i jako taka inspiruje, przetwarza i wymusza kolejne transformacje samej siebie.

Magdalena Lazar, Fale bardzo długie
Wernisaż: 3 października 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 19 października 2014 roku
Galeria Szara Kamienica
Rynek Główny 5
Kraków

Dodaj komentarz