• 2014-10-01

Jarosław Bikiewicz – Podano do stołu

14 października o godz. 19.00, w ramach Łódź Design Festival, rozpocznie się wystawa Podano do stołu, której autorem i kuratorem jest Jarosław Bikiewicz.

Jarosław Bikiewicz – „Podano do stołu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Bikiewicz – „Podano do stołu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl fotograficznych obrusów Podano do stołu prezentuje, w rozumieniu autora, sztukę antykonsumpcyjną. Twórcę zainspirowały prace autorów: E. Krasińskiego, S. Dróżdża, A. Beneyto, R. Grzyba, A. Dłużniewskiego, J. Sawickiej, L. Golca,T. Czekalskiej, A. Starczewskiego, Koji Kamoji, K. Smoleńskiego, A. Krzywobłockiego, J. Rajkowskiej, Yoko Ono, Z. Jurkiewicza, R. Kuśmirowskiego, L. Wildinga i K. Zielińskiego.

Sztuka antykonsumpcyjna w tym przypadku obala wartości już skonsumowane. Fotografowane rekwizyty nie nadają się do codziennego użytku. Jednostkowo stanowią określoną wartość. Wyrażają zamkniętą formułę co do ich interpretacji, użyteczności, wartości materialnej oraz miejsca przeznaczenia. Przetworzone w procesie twórczym są przedstawiane w nieznanym dotąd kontekście. Zestawione z innymi rekwizytami, w nowym otoczeniu tworzą nową jakość.

Fotografie są pretekstem do zastanowienia się nad tym, co i w jaki sposób generuje wartości dodane w nowych przedmiotach.

Istotną częścią interpretacji cyklu fotograficznych obrusów Podano do stołu są miejsca ekspozycji. Miejsca, które uzupełniają się, tworząc jedną, niepowtarzalną wartość dodaną we współczesnym designie. Performance w restauracji hotelowej Doubletree By Hilton Łódź przekształca dzieło sztuki w sztukę użytkową, a ekspozycja w galerii Manhattan tworzy ze sztuki użytkowej dzieło sztuki. W czasie 10 dni trwania Łódź Design Festival wybrane stoliki w czynnej restauracji hotelu Hilton zostaną nakryte fotograficznymi obrusami. W tym samym czasie na wystawie w galerii Manhattan, nakryte fotograficznymi obrusami stoły będą tworzyć instalację artystyczną.

Jarosław Bikiewicz – (ur. 1981), projektant, kurator wystaw. Studiuje w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Projektuje kolekcje autorskie tkanin, ceramiki użytkowej oraz mebli, tworzy koncepcje projektowe w oparciu o dysfunkcje widzenia człowieka. Laureat III edycji Konkursu Innowacyjny pomysł na Uniwersytecie Łódzkim oraz nagrodzony przez Muzeum Sztuki w Łodzi w XXXI Konkursu Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne 2014.

Jarosław Bikiewicz
Podano do stołu
Od 14 do 31 października 2014 roku
Wernisaż: 14 października 2014 roku, godz. 19.00
Galeria Manhattan, ul. Piotrkowska 118
Łódź

Dodaj komentarz