Daniel Perełkiewicz – malarstwo organicznych wykwitów

Od 3 października w legnickiej Galerii Sztuki będzie można oglądać wystawę prac Daniela Perełkiewicza pt. Pleśnie, kożuchy, naloty.

Daniel Perełkiewicz, „Zapis I”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Perełkiewicz, „Zapis I”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa malarstwa oraz kolaży tworzonych z wykorzystaniem zdjęć makro tytułowych pleśni, kożuchów, nalotów. Kolaże to ostatnie poszukiwania twórcze artysty, eksperymentalne zarówno w formie, jak i temacie. Jednak motyw nawarstwiania, obrastania, organicznych wykwitów czy zacierania granicy pomiędzy tym co ładne a odpychające nie jest nowy dla twórczości Perełkiewicza i obecny jest również na starszych płótnach artysty.

Niewiele pamiętam, często zapominam, dlatego tworzę, aby w sposób namacalny prowadzić zapis tego co dotykam, spotykam, znajduję. Tworzenie jest dla mnie codziennością, której – tak jak umiem, każdego dnia, punkt po punkcie – nadaję kształt, bardziej lub mniej udany.

Pleśnie i różnego rodzaju naloty, które od kilku lat kolekcjonuję w krótkich formach zdjęciowych, przerabiam w różny sposób i wykorzystuję w formach malarskich. Są one szczególnymi postaciami obiektów i tematów pogranicznych, które w sposób bardzo wyjątkowy i naturalny nadają kształt elementom rzeczywistości, niejako mimochodem zmieniając jej obraz i znaczenie. Wydobywają wielobarwność i struktury, powodują że myślenie o formie rozszerza się, tak po prostu.

Są to moje kształty i znaczenia, które w wyjątkowej formie multiplikacji i powtórzeń jednak nigdy nie są takie same i poprzez nawarstwianie budują nie/skończony ciąg obrazów.

Wyjątkową możliwością jest dla mnie budowanie tej codzienności i wyjątkowa jest możliwość dzielenia się tymi znaczeniami z ludźmi, a także poznania tego, jak działają one na innych.

D. Perełkiewicz

Daniel Perełkiewicz, „Wyjście spoza I”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Perełkiewicz, „Wyjście spoza I”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Daniel Perełkiewicz – ur. w 1977 r. w Głogowie, mieszka i pracuje w Danii. Absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Dyplom w 2003 r. w pracowni malarstwa prof. St. Kortyki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz obiektami malarskimi.

Daniel Perełkiewicz, Pleśnie, kożuchy, naloty
Wernisaż: 17 października 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać od 3 do 26 października 2014 roku
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz