Allan Starski zagości w Olsztynie

8 października w olsztyńskim BWA zostanie otwarta wystawa projektów scenografii jakie stworzył Allan Starski. Odbędzie się również spotkanie z artystą.

Allan Starski, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Allan Starski, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Allan Starski to laureat Oskara oraz nagrody Krytyków Filmowych Los Angeles za scenografię do Listy Schindlera (1993) Stevena Spielberga i zdobywca Cezara za scenografię do Pianisty (2002) Romana Polańskiego. Syn Ludwika Starskiego, scenarzysty i autora tekstów popularnych piosenek, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Od 1976 roku tworzył scenografię dla Andrzeja Wajdy do takich filmów, jak m.in. Człowiek z marmuru (1976), Panny z Wilka (1979) i Danton (1982). Pracował także z wieloma innymi wybitnymi reżyserami m.in. z Agnieszką Holland (Europa, Europa i Plac Waszyngtona), Jerzym Stuhrem (Historie miłosne), Romanem Polańskim (Pianista i Oliver Twist), Władysławem Pasikowskim (Pokłosie), Peterem Webberem (Hannibal. Po drugiej stronie maski) i Fatihem Akinem (The Cut). Trzykrotny laureat Orła – Polskiej Nagrody Filmowej – za scenografię do filmów: Pan Tadeusz (2000), Pianista (2003) i Pokłosie (2013).

W Olsztynie Allan Starski opowie o swojej pracy scenografa w Polsce i USA oraz zaprezentuje projekty scenografii do filmów: Pianista, Olivier Twist oraz Hannibal. Po drugiej stronie maski. Na wystawie zaprezentowane zostaną plansze zawierające rysunki artysty, kadry z filmów, zdjęcia z planu filmowego i procesu z budowy dekoracji.

Wernisaż otwiera III edycję Festiwalu BLUEBOX, ogólnopolskiego konkursu cyfrowej scenografii filmowej i efektów specjalnych.

Allan Starski w Olsztynie
8 października 2014 r., godz. 18.00
Biuro Wystaw Artystycznych, al. Marszałka Józefa Piłsudzkiego 38
Olsztyn

Dodaj komentarz