Rzeźbiarz i fotograf – Roman Gąska i Kuba Szymański w Spotkaniach

Od 24 października w Domu Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku będzie można oglądać wystawę pt. Spotkania, w ramach której swoje prace zaprezentują Roman Gąska (rzeźba) i Kuba Szymański (fotografia).

Na zdjęciu: Roman Gąska, fot. Kuba Szymański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Roman Gąska, fot. Kuba Szymański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak trudno zajrzeć zimnym okiem obiektywu w duszę człowieka wie ten, kto choć raz miał w ręku aparat fotograficzny. Z pewnością to, co udało się zarejestrować fotoreporterskim okiem, to niezwykle ciepła opowieść, wręcz esej o człowieku. Roman Gąska jest samorodnym artystą, rzeźbiarzem, malarzem. Praca jest dla niego radością, świadectwem przydatności dla drugiego człowieka, wyrazem wrażliwości, wynikiem obserwacji natury.

W swoich wypowiedziach Roman Gąska wyraźnie podkreśla różnicę między Stwórcą a twórcą. Stwórca to Bóg, który stworzył harmonijny świat, a harmonia jest przecież składnikiem piękna, natomiast twórca to człowiek, który z zazdrości próbuje tworzyć i naśladować boskie dzieła.

Dualizm stwórcy i twórcy w osobie i twórczości Romana Gąski został uchwycony przez Kubę Szymańskiego w cyklu fotografii. Optymizm, cykliczność, kojąca proza i powtarzalność codzienności, zachwyt nad światem połączony ze zmaganiami z materią, wątpliwościami, zwykłymi ludzkimi sprawami. Roman Gąska mówi o tym, że jego dzieła starzeją się razem z nim i że jest z tym faktem pogodzony. Konsekwencją spotkania fotografa i rzeźbiarza stała się zgoda na zaimpregnowanie [na czas i przemijanie] fragmentu nieprzeciętnej osobowości twórcy i jego dzieła.

Autorzy: Roman Gąska, rzeźba i Kuba Szymański, fotografia.
Kuratorzy: Katarzyna Nalezińska (wystawa rzeźby); Dariusz Hankiewicz (wystawa fotografii)

Roman Gąska i Kuba Szymański, Spotkania
Wernisaż: 24 października 2014 roku, godz. 18.00
Dom Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej
ul. Apteczna 4
Kock

Dodaj komentarz