Akademia Aktywnej Architektury Krajobrazu

Już w listopadzie rozpocznie się druga edycja Akademii Alternatywnej Architektury Krajobrazu. Jest to cykl spotkań skierowanych do projektantów i artystów, które będą realizowane w Krakowie do marca przyszłego roku. Zaprasza Pracownia k.

Akademia Aktywnej Architektury Krajobrazu, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akademia Aktywnej Architektury Krajobrazu, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest projektant-rzemieślnik. Na jej kształt składają się trzy elementy: materiał – mentor – praktyka. Wykłady, tabelki z właściwościami i zdjęcia z możliwością użycia zostaną zamienione na żywy kontakt i pracę z tworzywem.

Architektura to zawsze namacalna materia. Architektura nie jest abstrakcyjna, lecz konkretna (…). Podłogi z desek niczym lekkie membrany, ciężkie masy kamienia, miękkie płótna, szlifowany granit, delikatna skóra, surowa stal, polerowany mahoń, krystaliczne szkło, miękki asfalt ogrzany słońcem – materiały architektów, nasze materiały. Znamy je wszystkie. A jednak nie znamy ich wcale. Ażeby projektować, wymyślać architekturę, musimy się nauczyć świadomie z nimi obchodzić. To praca badawcza; to praca pamięci – tak w swojej książce Myślenie architekturą pisał Peter Zumthor.

Mimo bogatej tradycji i zaawansowanej technologii, mnogości materiałów – zarówno naturalnych, znanych od setek lat, jak i tych nowych – wyprodukowanych w fabrykach, liczba tych faktycznie wykorzystywanych w architekturze krajobrazu jest ograniczona.

Wciąż pojawiają się te same schematy, dobrze znane rozwiązania. Co tak naprawdę wiadomo o materiałach, z którymi pracuje każdy człowiek? Czy można ich dotknąć, poczuć, wypróbować?

Druga edycja AAAK daje taką właśnie możliwość. Wykłady, tabelki z właściwościami i zdjęcia z możliwością użycia zostaną zamienione na żywy kontakt i pracę z materiałem.

Zajęcia poprowadzą specjaliści, którzy nie tylko posiadają pokaźny zasób wiedzy, ale również podchodzą do swojej pracy z pasją. W trakcie zajęć będzie można skupić się na materiałach, które rzadko stosowane są w architekturze krajobrazu lub tylko w najbardziej standardowym wydaniu – glina, wiklina, tkaniny, szkło, drewno. Program zajęć umożliwia także wyjście poza samą dziedzinę, inspirowanie się land artem, dizajnem czy architekturą.

Tworzyć architekturę to znaczy zadawać sobie pytania, to znaczy przybliżać się do własnych odpowiedzi, krążyć dookoła nich i odnajdywać je przy wsparciu nauczyciela. Zawsze i wciąż. Siła dobrego projektu tkwi w nas i w naszej zdolności postrzegania świata za pomocą uczucia i rozumu. Dobry projekt architektoniczny jest zmysłowy. Dobry projekt architektoniczny jest mądry – napisał w swojej książce Myślenie architekturą Peter Zumthor.

Tak właśnie postrzegany jest proces, jakim jest nauka. Natomiast na  AAAK nie pojawią się gotowe rozwiązania; nie będzie to miejsce na bierne wysłuchanie wykładu. Materiały, które otrzymają uczestnicy są autorskim spojrzeniem wykładowców. Nie są one jednak wyznacznikiem, a zachętą do własnych poszukiwań. Podczas zajęć najważniejsze będzie skupienie się przede wszystkim na pracy własnych rąk.

Spotkaniom towarzyszyć będą materiały merytoryczne – teksty zaproszonych wykładowców, wywiady z artystami i architektami krajobrazu pracującymi z wybranym materiałem oraz polecana literatura pogłębiająca zagadnienie.

Uczestnicy będą mieli za zadanie przygotowanie obiektu architektury krajobrazu z wykorzystaniem wybranego materiału lub z połączenia kilku z nich. Tematem pracy może być land art, mała architektura, przedmiot lub rzeźba, która może być umieszczony w ogrodzie, parku lub przestrzeni publicznej. Ważne jest, aby praca była społecznie użyteczna.

Pracownia k. – to grupa projektowo-edukacyjna, specjalizująca się w projektowaniu przestrzeni dla dzieci oraz edukacji architektonicznej. W obszarze ich zainteresowań od wielu lat leży również współczesna architektura krajobrazu, a szczególnie jej alternatywne oblicze. W roku 2011 r., we współpracy z fundacją WyspArt zrealizowali projekt Ogrody tymczasowe. Rewitalizacja zaniedbanych przestrzeni miejskich, a rok później pierwszą edycję Akademii Alternatywnej Architektury Krajobrazu. Ponadto od 2010 r. wydaj rocznik szt. ogrodu, poświęcony powyższym zagadnieniom.

Akademia Aktywnej Architektury Krajobrazu
Od listopada 2014 roku do marca 2015 roku
Pracownia k.
Kraków

Dodaj komentarz