Urszula Kozak w nowej Galerii R46

Od 26 września we wrocławskiej Galerii R46 można oglądać wystawę prac Urszuli Kozak pt. Power Plant Glitch.

Autorka pracy: Urszula Kozak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Urszula Kozak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Power Plant Glitch jest częścią rozbudowanego projektu, który Urszula Kozak (ur.1989) tworzy wokół historii Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu. Artystka pokazuje niemiejsce – miejsce, które nie zaistniało, stając się widmem w powszechnej świadomości. Teren określany niegdyś mianem Żarnobyl, odwołuje do zagłady – katastrofy, która nigdy się nie wydarzyła. Mimo że budowa elektrowni, z powodu masowych protestów, nie została ukończona, to pozostawiona, niszczejąca ruina, potęguje zbiorową halucynację zniszczenia – wybuchu. Meandryczne, poprzemysłowe przestrzenie Galerii R46, korespondują ze Stalkerowską Strefą niedoszłej elektrowni.

Glitch jako zakłócenie pojawia się na wystawie zarówno w sensie formalnym, jak i znaczeniowym. Chwilowe zakłócenie, usterka wyrażają translokacje znaczeń powiązanych z szerokim pojęciem „energii atomowej”, jak i z samym Żarnowcem i politycznym tłem decyzji o zamknięciu budowy. W okresie zimnej wojny, której odległe już widmo, znów się pojawia, energia jądrowa – atom, kojarzyły się z groźbą dezintegracji ciała w skutek napromieniowania. Glitch przeżerający jedną z projekcji, niczym rozszczepienie atomów, dezintegruje obraz majestatycznej ruiny. Urszula Kozak skupia uwagę na pomniku nieudanego, bo zakłóconego eksperymentu, zadając pytanie o dalsze losy miejsca,

Artystka stawia na reinterpretację obiektu poprzez ulotne działania artystyczne, mogące wyzwolić twórczą energię. Interesuje ją czy Żarnowiec ma szansę stać się przestrzenią dla żywych, a nie dla duchów? Być może. Tymczasem jego majestatyczna, groźna, ale też romantyczna aura, zamienia baterię R46 w reaktor mocy.

Kurator: Daniela Tagowska

Video Elektrownia Jądrowa Żarnowiec, zostało nagrodzone nagrodą Grand Prix na Festiwalu inSpiracje/Xtreme 2014 w Szczecinie.

Urszula Kozak, Power Plant Glitch
Wernisaż: 26 września 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 12 października 2014 roku
Galeria R46
ul. Ruska 46c / IIIp
Wrocław

Dodaj komentarz