• 2014-09-29

Ars Independent Festival – ujarzmiono Czarne Konie

28 września w Kinoteatrze Rialto odbył się finał Ars Independent Festival 2014, podczas którego ujarzmiono nieposkromione Czarne Konie.

„Śnieg” – reż. Ivana Šebestova, kadr (źródło: materiały prasowe)

„Śnieg” – reż. Ivana Šebestova, kadr (źródło: materiały prasowe)

Spośród 7 filmów w konkursie głównym Czarny Koń, jury w składzie: Bruce LaBruce, Anna Nacher, Yann Gonzalez, postanowiło przyznać tytuł i statuetkę Czarnego Konia oraz nagrodę pieniężną w wysokości 2500 euro Annie i Wilhelmowi Sasnalom za film Huba.

Za mocny portret wyalienowanego społeczeństwa, uderzającą i czystą estetykę, wyraziste posługiwanie się montażem i mise-en-scene oraz za gotowość do konfrontacji z publiczności – tak brzmiało uzasadnienie werdyktu jury.

Po zapoznaniu się z 29. filmami animowanymi w konkursie Czarny Koń Animacji, jury w składzie: Mariola Brillowska, Agnieszka Kowalewska-Skowron, Martin Kočiško, przyznało tytuł i statuetkę Czarnego Konia Animacji oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 euro Tomaszowi Popakulowi za film Ziegenort.

Za osobiste spojrzenie na problem młodego człowieka pozostającego poza społecznymi ramami kodu nastolatków i wnikliwą obserwację gry społecznej. Za koncepcję kolorystyczną i konsekwencję w budowaniu obrazu filmowego przy dojrzale wypracowanym stylu wypowiedzi – tak jury podsumowało swój werdykt, dotyczący Czarnego Konia Animacji.

Ponadto Jury wyróżniło Lin Jiaxing za film Wilk w drzewie, Pétera Vácza za Królika i Jelenia oraz Ivanę Šebestovej za film Śnieg.

Jury Studenckie w składzie: Marek Bochniarz, Sara Nowicka, Jakub Talarczyk, w Konkursie Czarny Koń przyznało nagrodę i statuetkę Podkowy Jury Studenckiego Damienowi Manivelowi za film Młody Poeta.

Za ukazanie charakteru prawdziwej młodzieńczości, podejście do pracy z aktorem, gorzki, niewymuszony humor oraz udana zabawę konwencją twórczości francuskich klasyków – tak brzmiało podsumowanie werdyktu Jury Studenckiego.

Nagroda i statuetka Podkowy Publiczności w Konkursie Czarny Koń przypadła Ivanowi I. Tverdovsky’emu za film Klasa wyrównawcza, zaś w Konkursie Czarny Koń Animacji Péterowi Váczowi za film Królik i jeleń.

Ars Independent Festival 2014
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród: 28 września 2014 roku
Katowice

Dodaj komentarz