Edelman: Bóg śpi

Pod koniec września ukaże się książka Edelman: Bóg śpi, będąca pokłosiem rozmów Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki z Markiem Edelmanem. To jedna z pozycji, która otwiera jubileuszową serię Świata Książki.

Witold Bereś, Krzysztof Burnetko – „Edelman: Bóg śpi. Ostatnie rozmowy”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Witold Bereś, Krzysztof Burnetko – „Edelman: Bóg śpi. Ostatnie rozmowy”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wiosna 2007 r. Do Marka Edelmana przyjeżdża grupa uczniów katolickiej szkoły im. Edyty Stein z Gliwic. Dzieciaki siadają, gdzie się da: na wszystkich krzesłach, na łóżku, na podłodze.

Jeden z chłopców z wyraźnym przejęciem pyta: – Czy Pan wierzy w Boga? 89-letni Marek Edelman odpowiada: – Dajcie mu spokój. On śpi.

Ta książka jest zapisem rozmów, które Witold Bereś i Krzysztof Burnetko prowadzili z Markiem Edelmanem, przygotowując film Dowódca Edelman w reżyserii Artura Więcka Barona.

Witold Bereś i Krzysztof Burnetko wspólnie napisali kilka książek. Pierwszą były wywiady przeprowadzone dla prasy podziemnej, a wydane przez Jerzego Giedroycia i Instytut Literacki w Paryżu (Tylko nie o polityce. Rozmowy Promienistych). Opublikowali także: Duchowny niepokorny. Rozmowy z ks. Stanisławem Musiałem, Kapuściński: Nie ogarniam świata, Marek Edelman. Życie. Po prostu, Nasza historia. 20 lat RP.pl, Kazik Ratajzer. Bohater z cienia.

Książka Edelman: Bóg śpi jest jedną z pozycji, która otwiera jubileuszowa serię Świata Książki, wydaną z okazji dwudziestolecia istnienia tegoż wydawnictwa. Okładki całej serii zaprojektował duet: Przemysław Dębowski oraz Wojciech Kwiecień-Janikowski.

Witold Bereś – przez wiele lat dziennikarz Tygodnika PowszechnegoGazety Wyborczej oraz felietonista radia RMF. Od kilku lat producent i scenarzysta filmowy (m.in. Anioł w Krakowie, Zakochany Anioł, Tischner – życie w opowieściach).

Krzysztof Burnetko – pracował w Tygodniku Powszechnym, był korespondentem Radia Wolna Europa, obecnie pracuje w tygodniku Polityka.

Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Marek Edelman
Edelman: Bóg śpi. Ostatnie rozmowy
Premiera: wrzesień 2014 roku
Świat Książki

Dodaj komentarz