Wiktor Sadowski – wystawa plakatu

26 września w Teatrze Wybrzeże została otwarta plakatów teatralnych, których autorem jest Wiktor Sadowski.

Plakat wystawy plakatów Wiktora Sadowskiego, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy plakatów Wiktora Sadowskiego, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiktor Sadowski od uzyskania dyplomu w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego warszawskiej ASP w 1981 stał się jednym z najbardziej wyrazistych i rozpoznawalnych twórców polskiego plakatu.

Już pierwsze, powstające na zlecenie jedynego wówczas filmowego dystrybutora prace zdradzały pojawienie się twórcy odrębnego, obdarzonego nie tylko niepospolitym talentem ale i własnym charakterem pisma, znakomitym warsztatem i nieszablonowym poczuciem malarskiej metafory. Jego drapieżne, brutalne, nierzadko krwawe ale przy tym niejednoznaczne i poetyckie plakatowe obrazy szybko zyskały mu uznanie i prestiż.

Już w dwa lata po debiucie został laureatem Międzynarodowego Biennale Plakatu za plakat do spektaklu baletowego Goya, w rok później zdobył złoty medal na katowickim Biennale Plakatu Polskiego a w 1986 I i III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Plakatu Teatralnego w Osnabruck a potem m.in. nagrody International Association of Business Communicators, Art Directors Club w Nowym Jorku, Złoty Medal nowojorskiego Society of Illustrators.

Projektuje plakaty, w pierwszych latach filmowe, potem głównie operowe i teatralne, bo jak sam mówi: Bez wątpliwości żadnej: plakat teatralny, plakat dla teatru był i jest najważniejszym powodem, motywacją mojej działalności artystycznej. Niedosłowność, niedomówienie, emocje i niebanalny przekaz inspirują i stanowią wyzwanie. Nie ukrywam jednak, że jest to bardzo trudne wyzwanie.

Uwodząc dyskretną, często jakby nierealną zmysłowością i nieoczywistym, nierzadko perwersyjnym erotyzmem nigdy nie przekracza granicy dobrego smaku i nie schodzi w rejony kiczowatej komercji. Plakat jest dlań rodzajem aforyzmu, syntezą obrazu i słowa. A obcowanie z jego dziełami to zawsze uczta nie tylko estetyczna, ale i intelektualna, i to najwyższej próby.

Zajmuje się również ilustrowaniem książek, jest także cenionym malarzem, jego prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i galeryjnych.

Wiktor Sadowski – wystawa plakatów
Od 26 września 2014 r.
Teatr Wybrzeże, ul. Świętego Ducha 2
Gdańsk

Dodaj komentarz