Krakowska Noc Poezji | Pokazy filmów dokumentalnych

4 października odbędzie się czwarta edycja Nocy Poezji w Krakowie. Z tej okazji w Kinie Pod Baranami zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentalne dedykowane poezji i poetom: dokument Katarzyny Kolendy-Zaleskiej Chwilami życie bywa znośne, poświęcony Wisławie Szymborskiej oraz Widok Krakowa Magdaleny Piekorz, w którym Adam Zagajewski oprowadza po literackim Krakowie.

4. Noc Poezji, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

4. Noc Poezji, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już po raz kolejny miłośnicy poezji będą mieli okazję spotkać się z poetami reprezentującymi różne nurty poetyckie oraz z samą poezją w rozmaitych jej formach i interpretacjach. Krakowska Noc Poezji to zarówno seanse filmowe, jak i plenerowe widowiska multimedialne, wydarzenia muzyczne oraz prezentacje. „”–

4 października:

  • 15.00 – Widok Krakowa. Reż. Magdalena Piekorz, Polska 2013, 59 min.
    Dokument zrealizowany został w ramach międzynarodowego projektu City(W)rites promującego i prezentującego wybrane miasta Europy przez pryzmat spotkań z pisarzami związanymi z konkretnymi miastami. Autorem zdjęć do filmu jest znakomity krakowski operator i dokumentalista, Marcin Koszałka.
    W filmie Widok Krakowa widzowie wędrują po Krakowie oraz Małopolsce wraz z poetą – Adamem Zagajewskim. Mistrz pióra pokaże swój literacki Kraków, mistrzów, ulubione miejsca, znajomych literatów, a także opowie o swej drodze twórczej oraz literaturze polskiej.
  • 16.15 – Chwilami życie bywa znośne. Reż. Katarzyna Kolenda-Zaleska, Polska 2009, 54 min.
    Dokument o polskiej Noblistce – Wisławie Szymborskiej – o jej codzienności, nawykach, pasjach, marzeniach. Widz ma szansę poznać mniej znane oblicze poetki. Film zaskakuje, bawi, wzrusza. W dokumencie pojawiają się wypowiedzi o Szymborskiej, nie tylko ludzi z nią blisko związanych, ale także znanych osobistości ze świata kultury, zafascynowanych jej twórczością i osobowością (Umberto Eco, Vaclav Havel, Woody Allen).
    Dokument prezentowano na licznych przeglądach i festiwalach na całym świecie.

Krakowska Noc Poezji. Pokazy filmów dokumentalnych
4 października 2014 roku, godz. 15.00
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz