• 2014-09-27

Mannhatan Short Film Festival

5 października w Kinie Pod Baranami odbędzie się festiwal filmu krótkometrażowego Mannhatan Short Film Festival. Uczestnicy pokazu wraz z tysiącami widzów na całym świecie wezmą udział w głosowaniu na najlepszy film.

Kadr z filmu Erika Schimitta „Rhino full throttle”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu Erika Schimitta „Rhino full throttle”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczni finaliści to krótkie metraże, których akcja toczy się w różnych lokalizacjach – od kosmosu przez pustynię w Meksyku i góry w Norwegii, aż po ulice Nowego Jorku, Berlina, Londynu i Amsterdamu.

Pokazy wyróżnionych filmów odbędą się w ciągu jednego tygodnia w ponad 250 kinach na 6 kontynentach. Widzowie Kina Pod Baranami już po raz dziewiąty będą mogli uczestniczyć w tym niezwykłym przedsięwzięciu – także w roli jury – oddając głos na najlepszy film festiwalu oraz na najlepszego aktora.

Wyniki krakowskiego głosowania zostaną przekazane do organizatorów festiwalu oraz opublikowane na stronie internetowej Kina. Zwycięzca zostanie ogłoszony 6 października w Nowym Jorku.

Początki Manhattan Short Film Festival sięgają 1998 roku, kiedy to Nicholas Mason zaprezentował 16 krótkich filmów na ekranie zamontowanym na ciężarówce na Mulberry Street w Nowym Jorku. Rok później impreza przeniosła się do parku Union Square, a filmy poddane zostały ocenie jury, w skład którego weszli m.in. Susan Sarandon, Eric Stoltz, Laura Linney, Roger Corman i Tim Robbins.

Z czasem organizatorzy wprowadzili w życie koncepcję, w której to widzowie decydują o wygranej na festiwalu. Pomysł okazał się dużym sukcesem i praktykowany jest po dziś dzień. W następstwie tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku, Manhattan Short stał się wydarzeniem globalnym i zyskał miano światowego fenomenu, stając się jedynym na festiwalem, który odbywa się jednocześnie w 250 kinach, na sześciu kontynentach.

Filmy zaprezentowane zostaną w oryginalnych wersjach językowych z angielskimi napisami, bez polskiego tłumaczenia.

Mannhatan Short Film Festival
5 października 2014 r., godz. 19.00
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz