• 2014-09-27

9. Festiwal Filmów i Form Jednominutowych – Gala Finałowa

9 października w Centrum Św. Jana odbędzie się Gala Finałowa 9. Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych. W programie oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, projekcja 45 najlepszych filmów i form jednominutowych oraz mini-koncert Ebola Ape.

Grzegorz Myćka, „Once upon a time”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Myćka, „Once upon a time”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych jest polską edycją docierającego już do ponad stu krajów na całym świecie, a koordynowanego przez TOM Foundation w Amsterdamie festiwalu The One Minutes. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku organizuje polską edycję festiwalu od 2006 r. Międzynarodowy ruch The One Minutes stał się rozpoznawalną marką określającą krótkie formy filmowe trwające dokładnie jedną minutę.

Ograniczenie w postaci sztywnych ram czasowych zmusza twórcę do krytycznego podejścia do wybranego tematu, który chce przetworzyć na język obrazu. Przepuszczona przez filtr wyobraźni koncepcja i stworzenie skondensowanego przekazu obejmującego zaledwie mgnienie jakim jest 1minuta – to próba zmierzenia się wizji artystycznej z czasem.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło – 160 zgłoszeń, z czego 104 pozytywnie przeszły procedurę oceny formalnej – I etap i zostały dopuszczone do II etapu – oceny Jury. Komisja Jury w składzie: Krzysztof Kornacki – przewodniczący, Julia Kolberger i Błażej Hrapkowicz wybrało 45 najlepszych filmów i form jednominutowych, które zostaną zaprezentowane podczas Uroczystości wręczenia nagród oraz wezmą udział w tournée festiwalowym po Polsce.

∑BOL▲ ▲P∑ to audiowizualny projekt stworzony przez goryla o imieniu Ebo. Ten tajemniczy producent muzyki elektronicznej od roku mieszka i tworzy w Trójmieście. Jego muzyka oparta jest w dużej mierze na samplach, silnie przetworzonych partiach wokalnych i rozmytych teksturach. Stylistycznie to kolaż gatunkowy. Inspiracje pochodzą z szeroko pojętego popu, muzyki house, muzyki sakralnej i muzyki hiphop.

Gala Finałowa 9. Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych
9 października 2014 r., godz. 19.00
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
Gdańsk

Dodaj komentarz