Komentatorki – głos artystek z Rosji i Ukrainy w Królikarni

3 października w Muzeum Rzeźby im. Xaverego Dunikowskiego w Królikarni rozpocznie się Festiwal Komentatorki, którego organizatorem jest Fundacja Katarzyny Kozyry.

Maria Kiseleva, „Demonstwory”, 2014. „Piekło należy do nas”. Dokumentacja akcji. Dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maria Kiseleva, „Demonstwory”, 2014. „Piekło należy do nas”. Dokumentacja akcji. Dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fundacja Katarzyny Kozyry zaprasza na drugą edycję projektu Komentatorki, który w tym roku przybrał formę festiwalu. Do udziału organizatorzy zaprosili artystki z Rosji i Ukrainy. Właśnie teraz, gdy dialog pomiędzy Ukrainą i Rosją w wielu dziedzinach wydaje się niemożliwy, niezmiernie ważne jest budowanie platformy wymiany myśli dla aktywistów i badaczy kultury z obu krajów, wysłuchanie ich głosu w sprawie trwającej wojny. Ze względu na tło historyczne, Polska wydaje się odpowiednim do tego miejscem. Organizując festiwal i zapraszając do Warszawy artystki z Rosji i Ukrainy, zależy nam na stworzeniu nowego wymiaru współpracy kulturalnej, która będzie alternatywą wobec metody bojkotu.

Festiwal otworzy weekendowy program debat, spotkań z artystkami oraz zaproszonymi gośćmi specjalnymi, warsztatów, performansów, pokazów filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Podczas otwarcia 3 października odbędzie się koncert Avtomat, który zaprezentuje projekt Pleśni łączący między innymi ukraińskie polifoniczne pieśni ludowe z nowoczesnym elektronicznym brzmieniem. W programie przewidziana jest także wystawa dzieł sztuki wraz z dokumentacją wydarzeń z przebiegu weekendu otwarcia.

Fundacja Katarzyny Kozyry od początku swojej działalności wspiera młode artystki, które stosując nietypowe formy wyrazu podejmują refleksję nad otaczającym nas środowiskiem społecznym i politycznym. Tegoroczna edycja projektu Komentatorki poświęcona jest działalności młodych artystek pochodzących z Rosji i Ukrainy. Uczestniczki festiwalu przyjmują różne perspektywy wobec zagadnień społeczno-politycznych, dzięki czemu projekt Komentatorki ma charakter wielowymiarowy – zaprasza do dyskusji, nie wyklucza żadnych środowisk i niczego nie zakłada z góry.

Program festiwalu oparty jest na interakcji z publicznością, łączy sztuki wizualne z dyskursem politycznym i społecznym. Jego celem jest promocja działalności artystek pochodzących z Rosji i Ukrainy pracujących w różnorodnych mediach, zaznaczenie ich obecności w sferze publicznej oraz wsparcie ich artystycznego głosu, aby był silny i donośny. Festiwal zwalcza stereotypy i poddaje rewizji przyjęte tezy – innymi słowy podważa sztampowy sposób myślenia.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach festiwalu będą dotyczyły współczesnych oraz historycznych stosunków Rosji z Ukrainą. Poruszone zostaną kwestie postkolonializmu, patriotyzmu i nacjonalizmu w krajach byłego bloku socjalistycznego. Uczestnicy zostaną zaproszeni do debaty na temat siły mediów i sprawczości działań artystycznych w dobie rozruchów politycznych.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie

Festiwal Komentatorki
Oficjalne otwarcie oraz koncert Avtomat z projektem Pleśni: 3 października 2014 roku o godzinie 18.00
Weekend otwarcia: 3–5 października 2014 roku
Wystawa w ramach festiwalu potrwa do 26 października 2014 roku
Muzeum Rzeźby im. Xaverego Dunikowskiego w Królikarni
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Dodaj komentarz