• 2014-09-27

Bravos, czyli hiszpański design na Łódź Design Festival

W ramach 8. edycji Łódź Design Festival, od 11 października będzie można obejrzeć wystawę zatytułowaną Bravos, na której zostaną przedstawione prace 21 projektantów hiszpańskich wybrane przez architekta i komisarza wystawy Juli Capellę.

Juli Capella, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Juli Capella, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem wystawy jest prezentacja awangardy współczesnego wzornictwa hiszpańskiego przez pokazanie pozornie niejednorodnej grupy projektantów, dobranej według kryterium wysokiej jakości prac. Wśród autorów znajdują się uznani na świecie artyści tacy, jak: Antoni Arola, Patricia Urquiola, Nacho Carbonell czy Jaime Hayón.

Pomimo różnorodności stylistycznej autorów łączy wiele cech wspólnych. Są to twórcy, którzy studiowali w szkołach wzornictwa – nie są samoukami ani absolwentami innych kierunków, jak bywało we wcześniejszych dekadach. Wielu z nich ukończyło edukację zagranicą.

Prace projektantów, prezentowane na tle dużych fotografii artystów sportretowanych w pracowniach przez Rafaela Vargasa, są różnorodne: od reinterpretacji tradycyjnego krzesła wiklinowego czy pojemników ułożonych na kształt barykady, po miejski stojak na rowery i wazon wykonany z zastygłych wycieków ropy.

Prezentowane przedmioty podejmują tematy ważne dla rodzącego się wzornictwa hiszpańskiego XXI wieku: zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska, konceptualizację problemów, interdyscyplinarność, wrażliwość społeczną. Czasem zawierają też swoisty ładunek ironii i humoru.

Bravos
Wernisaż: 11 października 2014 r., godz. 11.00
Centrum Festiwalowe 2, ul. Piotrkowska 250
Łódź

Dodaj komentarz