Bjørn Erik Haugen słowami Lacana we WRO

3 października w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu zostanie otwarta instalacja Bjørna Erika Haugena. Multimedialny projekt artysty będzie można oglądać ramach Światowych Dni Muzyki.

Bjørn Erik Haugen, „What does it matter...”, plakat wystawy, CS WRO (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bjørn Erik Haugen, „What does it matter...”, plakat wystawy, CS WRO (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja stanowi transkrypcję wykładu francuskiego psychoanalityka Jacquesa Lacana na cyfrowy fortepian Yamaha Disklavier. Reakcja publiczności oddana jest poprzez wzmacniacz gitarowy, a sam wykład i towarzyszące mu zajście ukazuje projekcja wideo.

Odczyt Lacana na temat sposobu, w jaki język kształtuje nasze postrzeganie świata, został przerwany przez studenta, zwolennika sytuacjonizmu spod znaku Guya Deborda. Kartki z tekstem referatu zostały polane wodą i posypane mąką, przez co stały się nieczytelne. Lacan podjął dyskusję ze studentem, który jednak zaatakował filozofa, zniszczył mu krawat i został usunięty z sali. Wtedy Lacan zmienia kierunek rozważań i zaczyna dzielić się z pozostałą na sali publicznością przemyśleniami dotyczącymi ludzi, społeczeństwa, rewolucji i miłości.

Ważnym kontekstem jest data wydarzenia: rok 1971, gdy studenckie protesty we Francji były powszechnym zjawiskiem, a słowo rewolucja odmieniane przez wszystkie przypadki. Wybór fortepianu do instalacji jest tak krytyką, jak hołdem złożonym Lacanowi i jemu podobnym postmodernistycznym myślicielom, których teorie zrewolucjonizowały i przekształciły sposób, w jaki doświadczamy nasz świat.

Tytuł pracy jest jednocześnie znanym cytatem z Lacana. W tym kontekście lovers odnoszą się do dwóch ścierających się w wykładzie ideologii: sytuacjonistycznej i psychoanalitycznej.

Bjørn Erik Haugen (1978), norweski artysta wizualny. Absolwent Narodowej Akademii Sztuk w Oslo (2007). Realizuje prace głównie z zakresu dźwięku, kompozycji i instalacji wideo. Jako konceptualista, odrzuca prymat medium jako środka ekspresji nad ideę. Jego prace były pokazywane w Norwegii, Szwecji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA, a także podczas Transmediale w Berlinie i Biennale WRO Pioneering Values w 2013 roku. Komponował na zamówienie takich zespołów, jak Oslo Sinfonietta, Duo Hevans, Nordic Voices, a także solistek: Jane Chapman i Miry Benjamin. W 2012 roku otrzymał wyróżnienie na Prix Ars Electronica w sekcji muzyka cyfrowa i sztuka dźwięku. Mieszka i pracuje w Oslo.

Bjørn Erik Haugen, What Does It Matter How Many Lovers You Have If None Of Them Gives You The Universe
W ramach Światowych Dni Muzyki
Instalacja multimedialna zostanie otwarta 3 października 2014 roku o godzinie 16.00
Wystawę będzie można oglądać do 10 października 2014 roku
Centrum Sztuki WRO
ul. Widok 7
Wrocław

Dodaj komentarz