• 2014-09-26

Absolwenci PWSFTiT na Warsaw Gallery Weekend 2014

Od 26 września w warszawskiej Galerii Leto będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Touched For the Very First Time, która odbędzie się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2014.

Łukasz Kuś, „Bez tytułu” / „Untitled”, fotografia, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Kuś, „Bez tytułu” / „Untitled”, fotografia, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbiorowa wystawa Touched For the Very First Time jest prezentacją postaw artystycznych studentów ostatnich lat oraz absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Shillera w Łodzi. Pierwsze gesty młodych artystów wywodzących się ze wspólnego środowiska są mianownikiem spajającym przygotowaną wystawę. Tworzą oni w różnorodnych mediach oraz z wykorzystaniem odmiennych strategii artystycznych. Podobnie tematyka, na której skupiają się młodzi twórcy, jest wieloraka i niejednoznaczna. Głównym celem wystawy jest prezentacja indywidualnych prób artystów, którzy są świetnie zaznajomieni ze swoim warsztatem – bez umieszczania ich w sztywnych kategoriach i odgórnie narzuconej systematyce.

Artyści: Aleksandra Chciuk, Kaja Dobrowolska, Łukasz Filak, Andac Karabeyoglu, Magdalena Kulak, Łukasz Kuś, Katarzyna Parejko, Kajetan Plis.
Wybór prac: Wojciech Puś

Magdalena Kulak, „18º pod horyzontem” / „18 Degrees Below the Horizon”, film HD, 15', 2012, kadr wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Kulak, „18º pod horyzontem” / „18 Degrees Below the Horizon”, film HD, 15', 2012, kadr wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Chciuk – ur. 1985, artystka audiowizualna i performerka. Realizuje dyplom w Łódzkiej Szkole Filmowej, studiowała również na Uniwersytecie Łódzkim. Gest, ruch, fizyczność człowieka w układzie z miejscem, drugim człowiekiem, instrumentem, obiektem są motywem jej prac video, fotografii i audioperformansów. Znaczącą rolę w jej twórczości odgrywają działania intuitywne. Swoje prace prezentowała na festiwalach sztuki m.in. w Danii, Grecji, Kanadzie, Nepalu, Niemczech i Polsce. Wraz z innymi artystami współtworzy grupę muzyczną Rumory Orkiestra.

Kaja Dobrowolska – ur. 1984, absolwentka Katedry Fotografii Łódzkiej Szkoły Filmowej (2013). Zajmuje się rejestracją i przetwarzaniem obrazów. Jej prace charakteryzuje balansowanie na pograniczu fotografii i filmu. Interesują ją relacje zachodzące pomiędzy medium, pamięcią i percepcją. Laureatka sekcji ShowOFF 2013. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych między innymi w lokalu_30, Galerii FF, Bunkrze Sztuki i Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.

Łukasz Filak – ur. 1989, student IV roku Katedry Fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej. Tworzy używając różnych mediów, głównie obiekt, instalacja świetlna, fotografia. W swoich pracach ogranicza środki wyrazu, by oczyścić formę prezentacji. Jego ostatnie prace skupiają się na wizualnej analizie fotografii. Prezentowane były na wystawach autorskich i zbiorowych m. in. w Fabryce Sztuki (Warszawa), Oksnehallen (Kopenhaga), Galerii 3A Project Space (Gdynia) oraz na festiwalach: Fotofestiwal (Łódź), Konteksty (Sokołowsko), TIFF Festival (Wrocław).

Andac Karabeyoğlu – ur. 1986, urodziła się w Ankarze, w Turcji. Przez wiele lat trenowała taniec współczesny z Binnaz Dorkip ze Szkoły Tańca Współczesnego w Ankarze i Timurem Ratlasem z Bejart w Belgii. W tym czasie odkryła swoje zainteresowanie choreografią, sceną oraz reżyserią światła. Po ukończeniu studiów Komunikacja i Design na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze przeniosła się do Polski, gdzie rozpoczęła naukę na Wydziale Sztuki Operatorskiej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od tej pory bierze udział w licznych projektach jako reżyser światła, choreograf, operator i reżyser. Obecnie mieszka w Łodzi i podróżuje tak często jak to tylko możliwe.

Magdalena Kulak – ur. 1979, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pracuje z fotografią i video. Interesują ją działania na pograniczu dokumentu i kreacji. Brała udział w intermedialnym programie dla młodych twórców Polska.doc, gdzie rozpoczęła eksperymenty w sferze multimediów. W 2013 r. została laureatką sekcji Debiuty na Festiwalu Fotografii TIFF we Wrocławiu. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Łukasz Kuś – ur. 1984, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Na co dzień fotograf dokumentalista – członek kolektywu HOLOGRAF, prywatnie coraz częściej poszukuje nowego języka dla swoich fotografii. Interesują go emocje i ludzie. W tej kolejności.

Katarzyna Parejko – ur. 1991, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zdobywczyni Grand Prix Olympus Photo Contest w 2007 roku. Finaliskta Artystycznej Podroży Hestii 2014. Laureatka 3. miejsca w konkursie Nikon Photo Contest International 2012-2013 w Japonii oraz nagrody publiczności na festiwalu Łodzią po Wiśle za wideo art WIATR/ODDECH. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jej prace prezentowane były m.in. na wystawach: w Manchester Art Gallery, Neue Galerie Augsburg, Nikon Salon Tokyo, festiwalach fotograficznych: w Krakowie (Miesiąc Fotografii), Łodzi (Fotofestiwal), Kopenhadze (Copenhagen Photo Festival), czy festiwalach filmowych: w Nowym Jorku (Videoart and Experimental Film Festival), Madrycie (Proyector Videoart Festival), Wrocławiu (MFF T-Mobile Nowe Horyzonty). Interesuje się sztuką na pograniczu różnych mediów.

Kajetan Plis – ur. 1990, student V roku sztuki operatorskiej na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Przez ostatnie kilka lat realizował zdjęcia do filmów krótkometrażowych (fabuła, dokument, animacja) i teledysków. Filmy jego autorstwa prezentowane były na wielu festiwalach i przeglądach konkursowych takich jak T-mobile Nowe Horyzonty, młodzi i film Koszalin, KTR – Young Directors. W 2011 roku jego etiuda Reszta jest milczeniem została nominowana do Złotej Kijanki za najlepsze zdjęcia na międzynarodowym festiwalu autorów zdjęć filmowych Plus Camerimage.

Podczas wernisażu, o godzinie 18.30 odbędzie się performans Aleksandy Chciuk.

Touched For the Very First Time
Wystawę będzie można oglądać od 26 września do 25 października 2014 roku
Galeria Leto
ul. Mińska 25
Warszawa

Dodaj komentarz