• 2014-09-26

Mistrz śląskiego fotoreportażu – Stanisław Jakubowski w Katowicach

Od 25 września w katowickim Muzeum Śląskim można oglądać wystawę zatytułowaną Siła dokumentu. Stanisław Jakubowski. Fotografia.

Stanisław Jakubowski, „Dosiadanie woza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Jakubowski, „Dosiadanie woza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Górnicze akcje ratunkowe, pożar rafinerii w Czechowicach czy pionierska operacja przeszczepu serca przeprowadzona przez zespół medyczny prof. Zbigniewa Religi – to tylko przykładowe sytuacje z wielu, które można było obserwować dzięki zdjęciom Stanisława Jakubowskiego, pierwszego Polaka nagrodzonego złotym medalem w prestiżowym konkursie World Press Photo w kategorii fotoreportażu. Czy zawsze udaje mu się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego, będzie można dowiedzieć się na wystawie Siła dokumentu. Stanisław Jakubowski. Fotografia.

Pracując jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej, Stanisław Jakubowski był świadkiem wielu wydarzeń, które z racji profesji mógł oglądać bliżej, pełniej i w miejscach, które dla innych były niedostępne. Fascynowało go zmaganie z czasem i konieczność dokonywania szybkich i celnych wyborów. Potrafił także wykorzystać okoliczności, dzięki czemu uzyskał złoty medal w konkursie World Press Photo w Hadze w 1970 roku za fotoreportaż Wyrwani śmierci, zrealizowany podczas akcji ratowania górników po zawale w kopalni Generał Zawadzki w Dąbrowie Górniczej. Umiejętność obserwacji i mistrzostwo warsztatowe przyniosły mu również tytuły Fotoreportera Roku w 1973 i Fotoreportera Roku CAF w 1974 roku.

Dzięki dociekliwości i uporowi docierał do jądra zdarzeń, niejednokrotnie pokonując różne trudności, na przykład osoby pilnujące miejsca katastrof, czy radząc sobie ze złym oświetleniem w czasie akcji nocą lub w czeluściach kopalń. W okresie PRL-u dobór zdjęć do publikacji podlegał cenzurze, dlatego tak cenne było zachowanie przez fotografującego prawdziwości wydarzeń i ich społecznej wymowy, gdy relacjonował najbardziej emocjonujące i ważne wydarzenia.

Wśród fotografii Stanisława Jakubowskiego zobaczymy też zdjęcia o tematyce sportowej – pełne ekspresji i ruchu, dynamiczne, rejestrują przebieg wydarzenia, a niekiedy zaskakują ciekawą kompozycją, jak w fotografii zatytułowanej Grupa Laokoona, nagrodzonej w 1968 roku na XI Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej. Są też zdjęcia humorystyczne, wśród nich Dosiadanie wodza, pokazujące pracownika, który podczas konserwacji pomnika siedzi okrakiem na głowie spiżowego Lenina.

Z kolei fotografie dokumentujące czyny społeczne, wizyty w zakładach produkcyjnych, rozmach pochodów pierwszomajowych czy oprawę uroczystości uruchomienia nowego odcinka trasy autobusowej, a także różne święta, jak na przykład Dzień Kobiet, Dzień Górnika, Dzień Hutnika, wprowadzą zwiedzających w koloryt życia społecznego z minionych dekad. Oglądane dziś w nowych kontekstach, obrazują rangę fotoreportażu – sztuki, która stała się oknem na świat masowego odbiorcy.

Kurator: Danuta Kowalik-Dura

Siła dokumentu. Stanisław Jakubowski. Fotografia
Wernisaż: 24 września 2014 roku, godz. 17.00
Muzeum Śląskie w Katowicach
al. W. Korfantego 3
Katowice

Dodaj komentarz