BWA w Tarnowie przywraca obraz mościckiego basenu

Od 29 września w tarnowskim BWA będzie można oglądać wystawę pt. Basen – zainspirowaną budynkiem basenu w Mościcach, w ramach której swoje prace zaprezentują Kinga Lubowiecka i Grzegorz Powroźnik.

Kinga Lubowiecka, Grzegorz Powroźnik, wystawa „Basen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kinga Lubowiecka, Grzegorz Powroźnik, wystawa „Basen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Nalezińska, Basen:

Dom Sportu znajduje się w centrum dzielnicy. Jest z tego samego pokolenia co dworzec kolejowy, stadion żużlowy i dom kultury: lata 70-te – druga młodość zielonej dzielnicy. Tory kolejowe dzielą od siebie dwa osiedla: domków jednorodzinnych i bloków. To co tory dzielą, basen każdego lata stara się złączyć. W latach 90-tych, kiedy byliśmy dzieciakami, ten basen, to miejsce, weszło nam w krew. Budynek był już wtedy lekko sfatygowany. Łuszcząca się farba, rdza, popękane płytki (ceramiczne) i płyty (chodnikowe). Na amerykańskich filmach baseny były lepsze. Ale ten basen w Mościcach był nasz i był tłem naszego dzieciństwa. To miejsce jest teraz w trakcie modernizacji. Wyobraźcie sobie zdjęcie, na którym dzieciaki pozują na tle basenu, a później, że ten basen się z tego zdjęcia wycina i podmienia na nowy. Czy to zdjęcie i to wspomnienie będzie wtedy fajniejsze?

Prace Kingi Lubowieckiej i Grzegorza Powroźnika można opisać używając kontrastujących ze sobą przymiotników: malarski – gładki, organiczny – sterylny, rozedrgany – statyczny. Przewidując wypadkową zestawienia prac tych dwóch artystów pomyślałam o przedstawiających baseny obrazach Davida Hockney’a. Mając świadomość, że Kinga i Grzegorz opowiadają o tym samym okresie w architekturze, o obcowaniu z tą architekturą dzisiaj, o badaniu jej przestrzeni, postanowiłam zaprosić ich do stworzenia wystawy o basenie w Mościcach. Będzie o mirażach, o znikaniu i o tym co zostaje nam z widoku kiedy na chwilę zamkniemy powieki. Wystawa może być też fantazją na temat tego jak mógłby wyglądać obraz Davida Hockney’a przedstawiający polski basen na początku lat 90-tych.

Wystawa Basen premierowo pokazywana była w warszawskiej galerii Starter (15-31.07.2014).

Kinga Lubowiecka (ur. 1988) – zajmuje się malarstwem i fotografią, absolwentka Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Oxfordzie, właścicielka galerii the greenroom w Krakowie. Swoje prace prezentowała na międzynarodowej scenie sztuki, między innym na wystawie Afternoon Tea w ramach 54. edycji Biennale Sztuki 2011 w Wenecji , w galerii sztuki Modern Art Oxford, oraz w Galerii Starter w Warszawie.

Grzegorz Powroźnik (ur. 1990) swoje prace wykonuje aparatem fotograficznym, skupiając się na intelektualnej stronie dzieła. Dokumentuje codzienne, banalne czynności, próbując w prosty sposób przedstawić wielowarstwowość i poetyckość zdarzeń. Opisuje otoczenie i podstawowe prawdy, na zasadzie: poznać świat, badając ziarnko piasku. W fotografii najbardziej interesuje go odbitka, jako obiekt działający w określonej przestrzeni, dlatego też często wykracza po za ramy fotografii, tworząc swego rodzaju rzeźby czy instalacje. Debiutował na wystawach w Warszawie i Berlinie. Obecnie mieszka i pracuje w Tarnowie.

Artyści: Kinga Lubowiecka, Grzegorz Powroźnik
Kuratorka: Katarzyna Nalezińska

Basen
Wernisaż: 29 września 2014 roku, godz. 18.30
Wystawę będzie można oglądać do 19 października 2014 roku
BWA w Tarnowie

Dodaj komentarz