• 2014-09-26

Fiesta polskiego kina po raz drugi w Buenos Aires – Festiwal BAP Cine

Już po raz drugi w Buenos Aires w dniach od 2. do 8. października odbędzie się Festiwal Filmu Polskiego BAP Cine, produkowany przez Fundację Pro America przy wsparciu finansowym PISF i Ambasady RP w Buenos Aires. Gościem specjalnym będzie Dawid Ogrodnik, a film Chce się żyć, w którym gra główną rolę, otworzy Festiwal.

BAP Cine 2014 – Festiwal Polskiego Kina w Buenos Aires, logotyp (źródło: materiały prasowe)

BAP Cine 2014 – Festiwal Polskiego Kina w Buenos Aires, logotyp (źródło: materiały prasowe)

W mieście, w którym jest około 200 sali kinowych, w którym każdego miesiąca odbywają się niezliczone premiery i festiwale filmowe czy to kina niemieckiego, arabskiego czy włoskiego, Festiwal BAP Cine stawia sobie za zadanie pokazanie tutejszemu widzowi wyboru najnowszych polskich filmów. W tym roku będzie to 6 filmów długometrażowych: Chce się żyć Macieja Pieprzycy, który zostanie pokazany w czasie wieczoru inauguracyjnego przy obecności zaproszonego gościa – Dawida Ogrodnika – odtwórcy głównej roli. Oprócz tego widzowie obejrzą takie filmy, jak: Papusza, Jack Strong, Hardkor Disko, Płynące wieżowce oraz Miłość.

Dzięki współpracy z Wajda School Festiwal BAP Cine wzbogaci się o kilka filmów dokumentalnych. Będą to między innymi: Niewiadoma Henryka Fasta w reżyserii Agnieszki Elbanowskiej, która przyjęła zaproszenie na Festiwal, Małe instrumenty Edyty Wróblewskej, kolejnego gościa Festiwalu. Będzie można obejrzeć także:Kiedy będę ptakiemJoannę, Marysiną Polanę.

Dodatkowo podczas tegorocznej edycji Festiwalu BAP Cine będzie można obejrzeć – po raz pierwszy w Argentynie – wybór filmów animowanych pochodzących z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wyprodukowanych pod kierownictwem artystycznym Jerzego Kuci.

Mamy nadzieję, że tegoroczna propozycja spotka się z jeszcze większym odzewem wymagającej, ale bardzo otwartej tutejszej widowni w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy zaczynaliśmy wielką przygodę z naszym Festiwalem. Buenos Aires żyje kulturą przez cały rok, a my chcemy na trwałe wpisać się z Festiwalem w kalendarz wydarzeń artystycznych tego kilkunastomilionowego miasta. Współczesna polska kultura, tak mało dotychczas tutaj obecna, zasługuje w pełni, by dotrzeć do serc Argentyńczyków, a licznej Polonii przypomnieć o jej korzeniach – tak o Festiwalu BAP Cine mówią jego organizatorzy i pomysłodawcy: Agnieszka Herbich i Robert Kowalski z Fundacji Pro America.

Zakończenie Festiwalu BAP Cine i wręczenie nagrody Transatlantico dla najlepszego filmu fabularnego odbędzie się w Domu Polskim razem z projekcją zremasteryzowanej cyfrowo wersji filmu Krzysztofa Kieślowskiego Przypadek.

O wyborze zwycięskiego filmu zadecyduje między innymi dyrektor Argentyńskiego Instytutu Filmowego INCAA, Lucrecia Cardoso, która znalazła się w tegorocznym składzie jury.

2. Festiwal Filmu Polskiego BAP Cine
Od 2 do 8 października 2014 roku
Buenos Aires
Argentyna

Dodaj komentarz