Beksiński jesienią w Krakowie

Podczas inauguracji 2. Nowohuckiego Festiwalu Sztuki zostanie otwarta w Galerii NCK długo wyczekiwana wystawa przeglądowa prac Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych twórców XX i początku XXI wieku.

Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego, Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego, Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego – nigdy nie znalazły swojego stałego miejsca ekspozycji w tym mieście. Dlatego znaczący staje się fakt, że wystawę liczącą około 100 prac (w tym fotografie, rysunki, grafiki i obrazy olejne) będzie można podziwiać w Nowej Hucie przez ponad dwa tygodnie. Eksponowane dzieła zostały udostępnione przez Muzeum Historyczne w Sanoku, któremu artysta przekazał w testamencie cały swój dorobek.

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie Dlaczego Beksiński? (sobota, 4 października, godz. 11.00), podczas którego o genialnym artyście będzie opowiadał Wiesław Banach, Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego jest jednym z głównych punktów programu 2. edycji Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, podczas którego odbędą się także Targi Młodej Sztuki i Designu. Na dwa dni wnętrza Nowohuckiego Centrum Kultury przemienią się w ogromną przestrzeń wystawową, udostępnioną osobom tworzącym sztukę użytkową. Na blisko stu stoiskach wystawienniczych swoją twórczość zaprezentują wchodzący na rynek polscy artyści i projektanci zajmujący się sztukami plastycznymi, modą, rękodziełem, projektowaniem wnętrz itd.

Nowością festiwalową będzie w tym roku koncert plenerowy Scena Młodych, podczas którego – przez dwa dni – prezentować się będą młode zespoły i wykonawcy z Krakowa, Małopolski, ale nie tylko. W programie Festiwalu znajdą się także: warsztaty m.in. graficzne, ceramiczne, tworzenia biżuterii, performance teatralny, pokaz Krakowskiego Teatru Tańca oraz odsłonięcie muralu na północnej ścianie budynku NCK.

Zdzisław Beksiński – 2. Nowohucki Festiwal Sztuki
Wystawę będzie można oglądać od 4 do 19 października 2014 roku
Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz