• 2014-09-25

5. Festiwal Kamera Akcja – startują zapisy na warsztaty

Od 10 do 12 października potrwają warsztaty filmowe organizowane przez łódzki Festiwal Kamera Akcja. Poprowadzą je m.in. Mariola Wiktor oraz Błażej Kafarski.

Festiwal Kamera Akcja, wnętrze kina podczas projekcji filmowej (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Kamera Akcja, wnętrze kina podczas projekcji filmowej (źródło: materiały prasowe)

Łódzki Festiwal Kamera Akcja ogłasza tytuły pierwszych warsztatów filmowych. Jako pierwsze zostały ujawnione informacje o następujących warsztatach:

 • Jak pisać o dźwięku w kinie?
 • O dystrybucji kameralnego filmu Małe Stłuczki.
 • Jak przeprowadzać wywiady ze znanymi filmowcami?

10 października, godz. 11.15:

 • Jak pisać o dźwięku w filmie? Warsztaty dla krytyków filmowych (i nie tylko).
  Film to dzieło audiowizualne i choć wiele miejsca poświęca się części obrazowej, często zapomina się o jego warstwie dźwiękowej. Obraz to wyłącznie połowa filmu. Dźwięk ma ogromne znaczenie dla projekcji kinowej, a to od jej jakości zależy, jakie wrażenie zrobi na nas film. Celem warsztatów jest próba zrozumienia roli dźwięku w kinie. Prowadzący omówi genezę i zagadnienia związane z dźwiękiem, a także różnice jego kreowania w filmach fabularnych, dokumentalnych i reklamowych. Będzie można dowiedzieć się, co to jest setka i czym są postsynchrony. Uczestnicy poznają różne sposoby kreowania dźwięku zależne od gatunku filmowego. Pokazane zostaną główne elementy dźwięku, z którego składa się film: dialogi, muzyka, atmosfery i tła, efekty synchroniczne, efekt boczne. Omówione zostaną ich funkcję i to, jak sposób ich użycia wpływa na odniesione wrażenia słuchowe.
  Uczestnicy dowiedzą się, jak twórcy korzystając z dźwięku generują pożądany nastrój filmu, jak dźwięk pozwala opowiadać lub zwracać uwagę na właściwą część obrazu. Wszystkie przykłady pracy z dźwiękiem zostaną zaprezentowane przy pomocy fragmentów filmowych. Warsztaty prowadzić będą: Błażej Kafarski i Michał Kosterkiewicz.

10 października, godz. 13.30:

 • Małe Stłuczki. Producent – twórca – dystrybutor.
  Case study dotyczące filmu Małe Stłuczki w reżyserii Oli Gowin i Irka Grzyba rozpoczną coroczny cykl trójstronnych spotkań na festiwalu Kamera Akcja. Dyskusja dotyczyć będzie odbioru i rozpowszechniania filmu z trzech różnych perspektyw. O tym, o jakim widzu marzą twórcy, producenci i dystrybutorzy. Odmienne oczekiwania, zupełnie inny cel, a może idealna współpraca – jak wygląda proces promocji filmu? Będzie można podpytać o to, jak się tworzy dzieło o międzynarodowym znaczeniu. Film Małe Stłuczki wyświetlany był podczas międzynarodowych festiwali m.in. w Rotterdamie, Meksyku, Tajpej, we Włoszech. Producentka Agnieszka Dziedzic zdradzi tajniki promocji międzynarodowej. Joanna Jakubik z Alter Ego opowie o stwarzaniu zapotrzebowania na film, kampanii marketingowej, strategii promocji w mediach społecznościowych.

Celem warsztatów jest przybliżenie młodym ludziom charakteru pracy w branży filmowej oraz uświadomienie ich, jakich potrzebują umiejętności. Miłośnik filmu nie zawsze chce być tylko krytykiem filmowym, jest wiele możliwości. Dziś młodzi ludzie nie chcą ograniczać swoich możliwości i swojej kreatywności, lubią różnorodność zadań zawodowych – mówi Malwina Czajka, organizatorka festiwalu.

 • Tego samego dnia tuż przed spotkaniem, o godzinie 12.00 w Kinie 3D Wytwórnia odbędzie się projekcja filmu Małe stłuczki.

12 października, godz. 10.00:

 • Jak zrobić wywiad z Justinem T.? – warsztaty z Mariolą Wiktor.
  Z kim wywiady robiła Mariola Wiktor? Lista jest bardzo długa. Anthony Hopkins, Steven Soderbergh, Nicole Kidman, Catherine Zeta­-Jones, Emma Thompson, Natalie Portman, Daniel Craig, Steve Buscemi, Mads Mikkelsen, Ulrich Seidl, Paolo Sorrentino, Bernardo Bertolucci, Rachel Weisz, Julie Delpy, Jean­-Pierre i Luc Dardenne, Michel Gondry, Sylvester Stallone, Woody Allen ­ to tylko niektóre z nazwisk. Trudno wymienić twórcę filmowego ze światowej czołówki, z którym nie rozmawiała. Od ponad piętnastu lat można ją spotkać na najważniejszych imprezach filmowych na całym świecie, m.in. w Cannes, Wenecji czy Berlinie.
  Umówienie się na wywiad z wielką gwiazdą to nie lada wyzwanie. Oprócz merytorycznego przygotowania, skrupulatnej kwerendy, trzeba wiedzieć, kogo przekonać, aby otrzymać możliwość rozmowy. Znajomości rynku festiwalowego, agentów gwiazd, dystrybutorów i producentów, ale przede wszystkim umiejętność nawiązania kontaktu z gwiazdą – to elementy, które są podstawą do zrobienia dobrego wywiadu. Jak zaczynała swoją przygodę z wielkim festiwalami? Jakie cechy powinien posiadać wytrawny dziennikarz jeżdżący do Cannes? Jakie zadawać pytania, aby otrzymać wyczerpujące odpowiedzi, dające podstawę do ciekawej publikacji? O to będzie można zapytać podczas warsztatów.
Festiwal Kamera Akcja, wnętrze kina podczas projekcji filmowej (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Kamera Akcja, wnętrze kina podczas projekcji filmowej (źródło: materiały prasowe)

Mariola Wiktor – dziennikarka filmowa, jurorka i członek FIPRESCI (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych). Dyrektor programowa Forum Kina Europejskiego Cinergia. Absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Współpracowała m.in. z: KinemArteWysokimi obcasamiVivąZwierciadłemGazetą WyborcząFilmemFilm TV Kamera. Bywalczyni wielu polskich i zagranicznych festiwali filmowych oraz międzynarodowych seminariów. Publikuje korespondencje, relacje, recenzje oraz wywiady z wybitnymi i cenionymi w świecie ludźmi kina.

Błażej Kafarski – w 2002 r. ukończył Politechnikę Wrocławską, uzyskując dyplom inżyniera dźwięku i akustyki. Następnie pracował przez 4 lata w Berlinie jako inżynier dźwięku. Po powrocie do Polski zajmował się postprodukcją dźwięku do kilkunastu filmów fabularnych i dokumentalnych m.in. 6 krokówBig LoveKołysankaTrickHania. Obecnie pracuje w Genetix Sound Studio jako sound desginer w filmach reklamowych.

Michał Kosterkiewicz  – operator dźwięku z dwudziesto­letnim doświadczeniem. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Nagrodzony za dźwięk do filmu Mała Moskwa wraz z Piotrem Knopem. Udźwiękawiał m.in. Wymyk Grega Zglińskiego, Generał. Zamach na Gibraltarze reż. Anna Jadowska. Realizator zgrania dźwięku do takich filmów, jak Powstanie WarszawskieObywatelJesteś BogiemChce się żyćMój rowerObławaSkazany na bluesa.

Na wszystkie spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Warsztaty w ramach Festiwalu Kamera Akcja
Od 10 do 12 października 2014 roku
Łódź

Dodaj komentarz