Patchwork małopolski w Galerii As

Krakowska Fundacja Art&Space, Space Gallery i Galeria As zapraszają na otwarcie wystawy prezentującej dokonania artystyczne zrealizowane w ramach projektu Patchwork małopolski, które odbędzie się 30 września.

Wystawa „Patchwork małopolski”, Galeria As w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Patchwork małopolski”, Galeria As w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co wydarzy się jeżeli młodzi krakowscy artyści na małopolskiej wsi poszukają estetycznych wrażeń? Co połączy ich ze współczesnymi ludowymi rękodzielnikami? Czy przyjezdny z miasta zostanie wpuszczony do świata kultury ludowej XXI wieku i zdoła opowiedzieć o nim w swoim środowisku? Czy obecnie folklor zachowuje jeszcze coś z dawnej surowej autentyczności i jaka przyszłość go czeka? Jaki efekt da inspiracja tradycyjnym rzemiosłem artystycznym, lokalną historią i sztuką regionu, jeżeli idee te poddać recyklingowi; twórczo wykorzystać odpadki miejskiej kultury masowej? Na poły futurystyczna wizja ludowo-miejskiego patchworku stała się rzeczywistością w ramach projektu zrealizowanego dzięki inicjatywie Fundacji Art&Space i Galerii As.

Czworo artystów pracujących w różnych mediach – Marta Sala, Barbara Strykowska, Grzegorz Siembida i Dominika Szczałba w poszukiwaniu natchnienia odwiedziło kilka gmin województwa małopolskiego, aby spotkać się z lokalnymi twórcami. Zebrane w ten sposób inspiracje posłużyły każdemu z nich do stworzenia dzieła sztuki współczesnej oraz do przygotowania katalogu, który dokumentuje bogactwo kultury ludowej zagrożonej wyginięciem.

Zorganizowana w przestrzeni Galerii As zbiorowa wystawa intermedialna stanowi próbę przekazania zdobytych w plenerze doświadczeń dzięki przełożeniu ich na język sztuki, podejmuje refleksję na temat możliwości rekontekstualizacji tradycji; poddaje analizie kulturowy tygiel, w którym żyjemy i który współtworzymy.

29 września o godzinie 16.00 w Galerii As artyści poprowadzą warsztaty plastyczne dla dzieci dzieląc się swoimi umiejętnościami i wiedzą zebraną na temat ludowego rękodzieła.

Patchwork małopolski
Warsztaty: 29 września 2014 roku, godz. 16.00
Wernisaż: 30 września 2014 roku, godz. 18.00
Galeria As
ul. Św. Tomasza 26
Kraków

Dodaj komentarz