#nfcdab – czas na wrocławskie biennale sztuki cyfrowej

3 października we Wrocławiu rozpocznie się biennale sztuki cyfrowej zatytułowane #nfcdab wrocław 3-4.10.14. Festiwal prezentuje różnorodne przejawy sztuki cyfrowej wykorzystujące internetowe środki wyrazu, coraz szerzej dostępne dzięki rozwojowi urządzeń mobilnych.

Autor pracy: Ynfab Bruno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Ynfab Bruno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal zainicjuje cykl eksperymentalnych wystaw, w ramach których prace artystów są dystrybuowane za pośrednictwem, opartych na systemie komunikacji bliskiego zasięgu, znaczników NFC. Wystarczy zbliżyć do nich przystosowany do tego celu telefon, aby pobrać dane zapisane w postaci adresu internetowego lub wyświetlić na ekranie krótki tekst. Absolutny minimalizm formy prezentacji w połączeniu z niewielką ceną Tagu NFC, sprawia, że praktycznie każdy jest w stanie zmaterializować własną koncepcję lub przekaz. Taki model ekspozycji czerpie z idei DIY (zrób to sam), promuje niezależność i oferuje możliwość łatwego dzielenia się dorobkiem kultury w dowolnym miejscu i czasie.

Co godne podkreślenia, po raz pierwszy na taką skalę, układy scalone zostaną wykorzystane nie tyle do zakodowania dodatkowych informacji o dziełach, jak to ma miejsce w galeriach i muzeach, ale do ekspozycji samych dzieł sztuki. W wystawach festiwalowych swoje dokonania zaprezentują niezwykle ciekawi artyści z kilkunastu krajów świata, którzy zgłosili prace w ramach otwartego naboru przeprowadzonego na portalach internetowych Tumblr i Facebook.

Inauguracyjne wydarzenie imprezy odbędzie się w piątek, 3 października, na skwerze przy kawiarni Kalambur (na rogu ulic Kuźniczej i Uniwersyteckiej). Będzie to wernisaż pokazu Jestem tu zawsze dla Ciebie, nie ważne miejsce i czas. Jest to próba zaprezentowania wielości postaw twórczych artystów tworzących w sieci. Pozwoli on prześledzić aktualne kierunki sztuki cyfrowej online, trendy ekspresji wizualnej i sztuki generatywnej, a także przekonać się w jaki sposób artyści wykorzystują rozmaite programy, sieciowe boty i narzędzia programistyczne do tworzenia swoich prac.

Jeszcze tego samego dnia w tramwajach linii 7 można będzie znaleźć znaczniki NFC, rozmieszczone w ramach projektu Od A do B i z powrotem, przygotowanego przez Zsolta Mesterhazego, z holenderskiej fundacji Browser Based, we współpracy z Wrocławskim Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym i NFCW Project. Ekspozycja ta będzie dostępna przez cały czas trwania festiwalu.

Również w piątek odbędą się zrealizowane we współpracy z Galerią Entropia warsztaty prezentujące koncepcję otwartej komunikacji NFCDD.

Sobotnia prezentacja pt.: Napisz mi/Przeczytaj mnie w Przejściu Garncarskim, we wrocławskich Sukiennicach skupi się na ekspresji tekstowej, poezji wizualnej i innych minimalistycznych formach przekazu pisemnego, które można zawrzeć w 100 znakach. Jest ona ukłonem w stronę tekstowej postaci wczesnego Internetu. Ostatni oficjalny pokaz odbędzie się w parku na Wyspie Słodowej i jest zatytułowany facebook.art@park (fejsbuk.sztuka@park). Jest to próba prezentacji postaw twórczych i ekspresji artystycznej osób obecnych na tym portalu społecznościowym.

Wszystkie pokazy są organizowane społecznie, jako działanie całkowicie niekomercyjne i non profit.

Biennale sztuki cyfrowej #nfcdab wrocław 3-4.10.14
Festiwal odbędzie się w dniach od 3 do 4 października 2014 roku
Wrocław

Dodaj komentarz