Zbigniew Sikora pośród zakazów w Warszawie

Od 7 października w Skwerze – filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Zbigniewa Sikory pt. Psy wyprowadzamy wyłącznie na smyczy.

Zbigniew Sikora, „Hello Doggy 2”, x 100 cm, tempera i olej na płótnie 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Sikora, „Hello Doggy 2”, x 100 cm, tempera i olej na płótnie 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Psy wyprowadzamy wyłącznie na smyczy – to ironizujący tytuł wystawy najnowszego cyklu obrazów Zbigniewa Sikory odnoszący się do absurdalnych zakazów i ograniczeń, z którymi musimy zmagać się każdego dnia. Artysta traktuje jako punkt wyjścia obserwację życia codziennego, a obrazy są komentarzem do tego jak je odbiera. Prezentowane na wystawie prace oraz napisy i detale użyte w obrazach uruchamiają łańcuch skojarzeń, w taki sposób, że choć sceny nie są realne, bez trudu je rozpoznajemy, dopasowując do konkretnych sytuacji oraz zdarzeń z życia miasta. Sytuacje na obrazach raz traktowane z przymrużeniem oka, innym razem dosłownie, podkreślają niebezpieczeństwa, które niesie ze sobą nowoczesność oraz postępujący zakres ograniczeń i inwigilacji miejskiej.

Zbigniew Sikora (ur. 1985) – ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego (2010). Wyróżniony w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej za projekt zagospodarowania Placu Defilad w Warszawie (2008). Zwycięzca V edycji konkursu organizowanego przez Galerię A19, w ramach którego zrealizował mural Metro Muzeum (2009). Laureat stypendium na realizację muralu promującego stolicę przyznanego przez Biuro Kultury m. st. Warszawy (2011). Ukończył również studia podyplomowe Grafiki Komputerowej i Multimedialnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od 2009 r. jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Front Sztuki. Obecnie jest asystentem prof. Mirosława Duchowskiego w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz prof. Ewy Latkowskiej – Żychskiej w pracowni Kompozycji na kierunku Grafiki w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.

Prace artysty pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in.: Sport to zdrowie, (Galeria Warsztat, Warszawa, 2012), Miasto – człowiek (Galeria N’69, Warszawa), Rozmowy (Galeria DAP 3, Warszawa, 2013), Świeża krew (Galeria Socato, Wrocław, 2011), Promocje 2011 (Legnica), Dzień dobry Panie Courbet, (Galeria 3678, DAP, Warszawa, 2011), Niezła sztuka (Muzeum Mazowieckie, Płock, 2011), Siedem, (podziemia kamedulskie w Lasku Bielańskim, Warszawa, 2011), Konfronty, (Biblioteka Główna Akademii Podlaskiej, Siedlce, 2011), Polska sztuka współczesna (Centrum Sztuki De Terp, Waalwijk, Holandia 2011), Rysunek młodych, (Mazowieckie Centrum Sztuki Elektrownia, Radom, 2008).

Wybrane działania w przestrzeni publicznej: mural Fabryka Sztuki (dla Galerii Oficyna, Płock, 2012), mural Galeria miejska (w ramach stypendium Biura Kultury m. st. Warszawy, Powiśle, 2011), mural Galeria miejska II (Fundacja Obserwatorium, Powiśle, Warszawa, 2011), udział w V i IX edycji Festiwalu Szablon Dżem (Warszawa, 2010 i 2014), realizacja zwycięskiego projektu w konkursie Galerii A19 w stacji Marymont Warszawskiego Metra (Warszawa, 2009), udział w akcji Elektrownia Murem (muralu na terenie Mazowieckiego Centrum Sztuki Elektrownia, Radom,2008).

Organizator: Polish Art Collection

 Zbigniew Sikora, Psy wyprowadzamy wyłącznie na smyczy
Wernisaż: 7 października 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 31 października 2014 roku
Skwer – filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny
ul. Krakowskie Przedmieście 60a
Warszawa

Dodaj komentarz