Kosmos Hansa Jürgena Syberberga w CSW Znaki Czasu

Od 1 października w toruńskim CSW Znaki Czasu będzie można oglądać kolejną odsłonę projektu Syberberg i Wagner zatytułowaną Kosmos Hansa Jürgena Syberberga: filmowe performance i magia teatru marionetek.

Wystawa „Syberberg i Wagner”, Opera Narodowa w Warszawie, kwiecień 2014 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Syberberg i Wagner”, Opera Narodowa w Warszawie, kwiecień 2014 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hans Jürgen Syberberg, niemiecki artysta i filmowiec, jest twórcą dzieła totalnego i najbardziej kontrowersyjnym kronikarzem historii kulturowej Niemiec. Należy do najważniejszych postaci współczesnego kina autorskiego i eksperymentalnego. Wystawa w CSW przedstawia dorobek artysty ze szczególnym uwzględnieniem wątków wagnerowskich w jego twórczości. Obejmuje pokaz 30 unikatowych marionetek oraz prezentację pięciu najważniejszych, trwających łącznie ponad 21 godzin dzieł filmowych reżysera w Kinie Centrum.

Wystawa obejmuje pokaz 30 unikatowych marionetek z dwóch filmów: Parsifal i Hitler – film z Niemiec, prezentację wideo clipów oraz pełne projekcje filmów. Marionetki, pochodzące z ogromnego prywatnego archiwum Syberberga w Monachium, zostały pieczołowicie odrestaurowane i ustawione w formie dwóch obszernych instalacji według projektu artysty. Kostiumy marionetek zostały uszyte przez paryską modystkę z najszlachetniejszych materiałów i ozdobione klejnotami. Jedna z marionetek przedstawia Ryszarda Wagnera w jedwabnym, pikowanym, różowym szlafroku. Zaprezentowane zostaną fragmenty scenografii i rekwizyty, a także unikatowe projekty kostiumów.

Organizatorzy projektu: Goethe-Institut, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Stowarzyszenie Kampania Artystyczna

Kurator: Hans Jürgen Syberberg i Krzysztof Stanisławski

Syberberg i Wagner. Kosmos Hansa Jürgena Syberberga: filmowe performance i magia teatru marionetek
Wernisaż: 1 października 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 26 października 2014 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz