Przemek Kamiński krokiem za Simone Forti w Labiryncie

Od 1 października w lubelskiej Galerii Labirynt 2 będzie można oglądać wystawę Przemka Kamińskiego pt. Some Other Things. Projekt został wyłoniony w drodze konkursu na prace site-specific do przestrzeni galerii.

Przemek Kamiński, „Some other things” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemek Kamiński, „Some other things” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie zaczynam od kreowania ruchu. Nie zaczynam od doświadczania ruchu i rozwijania go, ale raczej od idei, która ma ruch już w siebie wpisany – Simone Forti

W maju 1961 roku Simone Forti – amerykańska choreografka związana z nurtem postmodern dance – prezentuje performance Five dance constructions and some other things (Pięć konstrukcji tanecznych i kilka innych rzeczy). Widzowie zebrani w słynnym lofcie Yoko Ono przy Chamber Street w Nowym Jorku obserwują coś, co przypomina ruchową instalację, w której taniec istnieje w przestrzeni, podobnie jak obiekt istnieje w przestrzeni galeryjnej. Publiczność ogląda taniec z każdej strony, a w ten sposób – jak podkreśla sama Forti – budowana jest bezpośrednia relacja między percepcją ich własnych ciał a postrzeganiem ciał tancerzy. Tak jak inne wczesne prace Amerykanki Five dance constructions było eksperymentem na granicy sztuk wizualnych i sztuk performatywnych.

Choreograf Przemek Kamiński przetwarza i reinterpretuje tamten materiał choreograficzny, kreując własne taneczne konstrukcje, które – jak u Forti – istnieją poza konwencjonalnym podziałem scena-widownia. Jego performance to studium tego, w jaki sposób ciało radzi sobie z postawionymi przed nim zadaniami, kierując uwagę widza na potencjał choreograficzny wpisany w obiekty oraz to, jak obiekt choreografuje ciało i jak ciało choreografuje obiekt.

Przemek Kamiński – performer i choreograf. Studiuje na kierunku Dance, Context, Choreography w HZT Inter-University Centre for Dance w Berlinie. Współpracował między innymi z Kirstine Kyhl Andersen (DK), Krzysztofem Garbaczewskim, kolektywem Harakiri Farmers, Isabelle Schad (DE), Nicole Seiler (CH). Autor solowego spektaklu Die Reihe (CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie), stworzonego do muzyki Witolda Lutosławskiego oraz duetu #abyss.witchroulette (V Międzynarodowy Maat Festival w Lublinie), stworzonego we współpracy z brazylijską tancerką i choreografką Koriną Kordovą oraz dramaturgiem Mateuszem Szymanówką.

W dniu otwarcia wystawy artysta zaprezentuje performance, na który obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc pod adresem: galeria@labirynt.com.

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Przemek Kamiński
Video: Robert Mleczko
Dźwięk: Bartosz Dziadosz Pleq

Przemek Kamiński, Some Other Things
Wernisaż: 1 października 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 19 października 2014 roku
Galeria Labirynt 2
ul. Grodzka 3
Lublin

Dodaj komentarz